+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Her Telden Eğitim Konuları Forumunda Takvim Bilgisi Nedir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ömer
  Devamlı Üye

  Takvim Bilgisi Nedir
  TAKVİM BİLGİSİ

  Zaman soyut bir kavram olup özellikle tarihle iç içe gelişme göstermektedir. İnsanoğlu günlük yaşamındaki bazı olayları, değerleri zaman kavramı içinde bir sıralamaya koyma ihtiyacı duymaya başladığı andan itibaren takvim düşüncesi kendiliğinden ortaya çıkmıştır.
  Tarihte bilinen ilk takvimi Mısırlılar oluşturmuştur. M.Ö 4000'li yıllarda Mısır halkı yaşamını tabiat olaylarına göre yönlendirmek zorundaydı. Çünkü Mısır'ın temel geçim kaynağı bereketli Nil Nehri'nin etrafında yapılan tarımdı. Nil, yılın belli aylarında taşar ve yatağına çekilir. Yatağına çekildiğinde etrafında tarım yapmaya oldukça elverişli bir alüvyon tabakası bırakırdı. Bu yüzden de Mısır halkı Nil'in bereketinden faydalanmak ve zararlarından kaçınmak için bir cetvel oluşturmuştu. Bu cetvel günümüzde kullanılan Miladi Takvim'in esası olmuştur. Şüphesiz bu takvimin oluşturulmasında astronomi biliminin büyük katkısı vardır.
  Takvimler; Güneş ve Ay yılı esas alınarak hazırlanan takvimler olmak üzere ikiye ayrılır. Güneş yılı dünyanın güneş etrafında yapmış olduğu bir yörünge hareketidir (365 gün 6 saat). Ay yılı ise ayın dünya etrafında 12 kez dönme hareketidir (354 gün). Güneş yılı esasına dayanılarak yapılan takvime Şemsi, ay yılı esasına dayanılarak yapılan takvime de Kameri Takvim denir. Miladi takvim Hz. İsa'nın doğumuyla, Hicri takvim ise Hz. Muhammed'in Hicreti'yle başlamıştır. Yani toplumlar dinî nitelikli önemli olayları takvim başlangıcı olarak kabul etmişlerdir. 2. Acil

  Takvim Bilgisi Nedir isimli yazıya yorum yazın.

 3. Sponsor Bağlantılar
+ Yorum Gönder