+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Her Telden Eğitim Konuları Forumunda Mezopotamya Uygarlığında Bilim Ve Sanat Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ömer
  Devamlı Üye

  Mezopotamya Uygarlığında Bilim Ve Sanat








  Bilim ve Sanat


  Okul kavramını ilk kez ortaya çıkaranlar Sümer-lerdir. Sümerler bu okullarda önceleri sadece yöneticilere eğitim verirken daha sonra eğitimi yaygınlaştırmalardır.
  Dünya tarihinin ilk uygarlığını kuran Sümerler pek çok "ilk"i gerçekleştirmişlerdir. Zigguratların en son katını gözlemevi olarak kullanarak astronomi çalışmalarını başlatmışlardır. Güneş ve ay tutulmalarını hesaplamışlar, ayın 30, yılın 354 gün olduğunu ortaya çıkarmışlar, geceyi ve gündüzü 12'şer saatlik dilimlere ayırmışlar ve ay yılı esasına dayalı ilk takvimi icad etmişlerdir.
  Aritmetiğin ve geometrinin temellerini atan Sümerler çarpma ve bölme işlemleri için cetveller hazırlamışlardır. Hacim ölçmeyi de bilen Sümerler düzgün olmayan yüzeylerin alan hesaplarını da yapmışlardır. Ayrıca dairenin 360 eşit parçaya bölünmesini de ortaya çıkarmışlardır.
  Mezopotamya'da en önemli sanat öğeleri tapınaklar ve saraylardır. Ancak yaygın olarak kullanılan yapı malzemesi olan kerpicin dayanıksız olması nedeniyle bu eserlerin pek çoğu günümüze ulaşamamıştır.
  Sütun, kubbe ve kemer usulünü bulan Sümerlerde kabartmacılık, heykeltraşlık ve oymacılık gelişmişti.
  Mezopotamya mimarisinin en önemli eserleri Babil Kulesi, Babil'in Asma Bahçeleri ve Zafer Anıtı'dır.







 2. Acil

  Mezopotamya Uygarlığında Bilim Ve Sanat isimli yazıya yorum yazın.





 3. Sponsor Bağlantılar
+ Yorum Gönder