+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Her Telden Eğitim Konuları Forumunda Avrupa Hun Devleti (375 - 455) hakkında bilgi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ömer
  Devamlı Üye

  Avrupa Hun Devleti (375 - 455) hakkında bilgi
  AVRUPA HUN DEVLETİ (375 - 455)

  Kuzey Hun Devleti'nin yıkılmasından sonra batıya göç eden Hunlar, önce Aral Gölü kıyılarına gelmişler, ardından da buradaki diğer Türk kavimleriyle beraber batıya doğru ilerleyerek Kavimler Göçü'ne neden olmuşlardı. Bu tarihte Balamir liderliğindeki Hunlar, bu Doğu Avrupa'da başkent Etzelburg (Budapeşte) olmak üzere devlet kurmuşlardır.
  Devlet en parlak devrini Atilla zamanında yaşamıştır. Sınırlar doğuda Aral Gölü'nden batıda Tuna boylarına kadar uzanmıştır. 434-453 yılları arasında hükümdarlık yapmış olan Atilla, Bizans devletini baskı altına almış, önce Margos Barışı'nı imzalayarak Bizans'ı vergiye bağlamıştır. Bu barış antlaşmasının kararlarına uymayan Bizans üzerine bir sefere daha çıkılmış ve Anatolyus Barışı imzalanarak vergi üç katına çıkarılmıştır.
  Atilla ayrıca Germenleri, Slavları, İranlıları, Finlileri hâkimiyeti altına almıştır. Batı Roma Devleti üzerine de yürüyen Atilla, Papa'nın araya girmesiyle vazgeçmiştir. Bu dönemde Anadolu ve Suriye'ye kadar uzanan seferler yapılmış ancak keşif özelliği taşıyan bu seferler sonunda Hunlar merkezlerine geri dönmüşlerdir.
  453 yılında Atilla öldükten sonra taht kavgaları çıkmış ve Hunlar Karadeniz'in kuzeyine geri çekilmek zorunda kalmışlardır. Böylece Avrupa Hun Devleti 455 yılında etkinliğini kaybetmiştir. 2. Acil

  Avrupa Hun Devleti (375 - 455) hakkında bilgi isimli yazıya yorum yazın.

 3. Sponsor Bağlantılar
+ Yorum Gönder