+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Her Telden Eğitim Konuları Forumunda 7 ülkede Türkiye saatine göre OKS Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Yıldızçiçeği
  Yeni Üye

  7 ülkede Türkiye saatine göre OKS
  7 ülkede Türkiye saatine göre OKS

  Bu yıl ilköğretimden mezun olacak 1 milyon 200 bin öğrenciden 915 bini, 8 Haziran’da yapılacak Ortaöğretim Kurumları Sınavı’na (OKS) girecek.

  Sınav, Suudi Arabistan, Kuveyt, Libya, Azerbaycan, Türkmenistan, Özbekistan ve KKTC’de de gerçekleştirilecek. Sınavlar, Türkiye’deki başlayış ve bitişi dikkate alınarak bu ülkelerde de Türkiye saatine göre yapılacak. Böylece, saat farkı nedeniyle sınavda yapıldığı iddia edilen usulsüzlüklerin önüne geçilmesi amaçlanıyor. Bu ülkelere soru kitapçıklarını özel kuryeler götürecek. Sınav sonrası tutanak düzenlenecek ve özel torba mühürlenecek. Anadolu liseleri, fen liseleri, sosyal bilimler liseleri, Anadolu öğretmen liseleri ile Anadolu meslek liselerine girmek isteyen öğrencilerin gireceği sınav için soru kitapçıklarının basımına başlandı. Sınava katılacakların önceliğini oluşturan Anadolu liselerinin bu yılki kontenjanı 102 bin olarak öngörüldü.
 2. Ezlem
  Üye

  Yurt dışında bulunan Türk okullarında da bu sınavlar yapılmaktadır.Her hangi bir söylentiye mahal vermemek için böyle bir uygulamaya gidilmiştir.
+ Yorum Gönder