+ Yorum Gönder
Frmacil İslamiyet ve İman ve İslam Forumunda ALLAH'ın kusursuz yaratışı(Üreme Hücrelerİnİn Gelİşİmİ) Konusunu Okuyorsunuz..
 1. semihlove
  Yeni Üye

  ALLAH'ın kusursuz yaratışı(Üreme Hücrelerİnİn Gelİşİmİ)
  Üreme Hücrelerinin Gelişimi

  Teknolojik aletler üreten bir fabrikada ürünlerin oluşturulması aşamasında birçok robot makineden faydalanılır. Bu makinelerin tüm faaliyet programları, işletim sistemleri, teknik destek birimleri, kısaca üretim boyunca ihtiyaç duyulabilecek her türlü üretim bilgileri, o fabrikanın kontrol merkezinde bulunur. Burası, üretim, kalite kontrol, hasar giderme gibi aşamalarda kullanılan tüm bilgilerin depolandığı bir banka gibidir. Dünyanın en ileri ve karmaşık yapısı olan insan vücudunu da böyle bir fabrikaya benzetirsek, bu fabrikanın işlevlerini devam ettirebilmesi için gereken bilginin tümünün hücrelerin çekirdeğindeki DNA molekülünde saklı olduğunu söyleyebiliriz.

  İnsan, daha anne karnında yeni döllenmiş bir yumurta hücresiyken dahi ileride sahip olacağı bütün özellikler Allah tarafından belirlenmiş ve bir düzen içinde DNA'larına yerleştirilmiştir. Saç renginden boyunun uzunluğuna, hayatı boyunca geçirmeye eğilimli olduğu hastalıklardan akla gelebilecek her türlü fiziksel özelliğine kadar kişinin her türlü özelliği insanın ancak elektron mikroskoplarıyla görebildiği bir küçüklükte özenle korunmaktadır.

  DNA vücudumuzdaki yaklaşık 100 trilyon hücrenin her birinin çekirdeğinde bulunur. Hücrenin ortalama çapının 10 mikron (mikron: milimetrenin binde biri) olduğu gözönüne alınırsa DNA'nın ne kadar küçük bir alanda ne kadar büyük bir bilgiyi depoladığı daha iyi anlaşılabilir.

  Canlının yaşamını bir plan ve program içinde devam ettirmesini sağlayan DNA'yı bir ansiklopedi olarak düşünürsek, bu ansiklopedinin ciltleri de kromozomlardır.

  Kromozom ciltlerinin DNA molekülünde çiftler halinde yer alması çok önemlidir. Her insanın yaratılış aşamasında bu çift kromozom ciltlerinin yarısı anneden diğer yarısı ise babadan gelmektedir. Anneden gelen 23 kromozom ve babadan gelen 23 kromozom birbirinin çiftidir. Yani her insanın hücre çekirdeğindeki 46 kromozom aslında 23 çiftten oluşmaktadır. Sadece 23. kromozomun özel bir durumu vardır. 23. kromozom genelde X veya Y işaretiyle gösterilir. Erkeklerde 23. kromozomun çiftlerinin biri X diğeri de Y kromozomudur. Kadınlarda ise 23. kromozom X kromozomunun çift halinde bulunmasından oluşur.

  Bu bilgilerin ardından akla şu soru gelecektir: Her insanın bütün hücrelerinde 46 kromozom olduğuna göre nasıl oluyor da anne ve babanın hücrelerinin birleşmesiyle dünyaya gelen yeni bireyin de 46 kromozomu oluyor? Eğer anneden gelen kromozom sayısı 46, babadan gelen kromozom sayısı da 46 olsaydı normal şartlar altında 92 kromozomlu, anormal bir canlının dünyaya gelmesi gerekirdi. Ancak böyle olmaz. Peki nasıl olup da her insan 46 kromozomlu olarak doğmaktadır?

  Bu sorunun cevabı çok önemli bir yaratılış mucizesini gözler önüne sermektedir.
 2. Ömer
  Devamlı Üye

  Allah hiç bir varlıktan ortaya gelmediği için onun nasıl olduğunu aklımızın düşünme kapasitesi yetmez allah u teala yer yüzündeki hiç bir varlığa benzemez.
 3. Beriwan
  Devamlı Üye
  allah ne doğurmuştur ne doğrulmuştur. sözünden yola çıkarak allahın allah insanoğlu gibi olmadığı aynı şekilde benzemediğini de burdan anlıyoruz.insanoğlu bir kan pıhtısından meydana gelmiştir.
 4. Eleman
  Devamlı Üye
  Allah insanları kusursuz yaratmıştır. Her şeye de bir zaman belirlemiştir o zaman geldiğinde her şey vuku bulmaktadır üreme sistemi de öyledir. insanlar ergenlik çağlarına geldiklerinde üreme sistemleri gelişmeye başlar ve genellikle üreme sistemi gelişimi ergenlik çağı sonunda son bulur bu süreç kişiden kişiye ve yaşanılan coğrafyaya göre değişiklik göstermekle beraber genellikle 12/18 yaş aralığıdır.

+ Yorum Gönder