+ Yorum Gönder
Dünya Tarihi ve İnanç ve Kültür Forumunda Ammit nedir hakkında bilgi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Ammit nedir hakkında bilgi
  Ammit nedir hakkında bilgi kısaca 2. Ebru
  Devamlı Üye

  MISIR TANRISI AMMİT

  Eski Mısırlılara göre ölümden sonra ruh, ağızdan bir kuş şeklinde çıkardı Bunun için "Tanrı Anubis, elindeki aletle ölünün ağzını açar, bu sayede ölünün ruhu rahatça gidip gelirdi" Yine öteki dünyanın kapılarını da Tanrı Anubis açardı Batıda olduğu düşünülen ölüler ülkesinin kapılarında Tanrı Amente bekler, "yeni gelenleri kapıda karşılardı"

  MISIR TANRISI AMMİT1.jpg

  Diriler ve ölüler ülkesi arasındaki korku ülkesini geçince, büyük yargıcın karşısına, Anubis veya Horus tarafından getirilirdi. Orada bir tören düzenleniyor, bu törende ölenin kalbi tartılıyordu. Bu tören sırasında yeraltı tanrısı Anubis elinde bir terazi tutardı. Ölünün kalbi bu terazinin kefelerinden birine konurdu. Öteki kefede ise adaleti ve doğruluğu ölçebilecek bir tüy bulunurdu. Eğer ölü adil ve dürüst bir yaşam sürmüş ise kefeler dengelenirdi Eğer kalp tartıda eksik gelirse, yemesi için Ament adlı canavara verilirdi. Bütün bu olup biteni Tanrıların katibi Thoth kayda geçirirdi.

  MISIR TANRISI AMMİT2.jpg
  İnanışa göre insanlar ölünce, ruhları Duat'ta (Mısır mitelojisinde yer altı dünyası, Araf) yargılanırdı Bu yargılama, Hakikat'i temsil eden bir tüy yardımıyla yapılır ölünün ruhu Duat'taki bir mahkeme salonuna Anubis (mumyalama tanrısı) tarafından götürülür ve ölünün kalbi, ki kalbin kişinin ahlaki durumunun kayıdı olduğuna inanılırdı. Osiris tarafından yapılan bu mahkemede, ölünün ruhu temiz ise; Ammit, ölüye dokunamaz Ruh,, Osiris tarafından Aaru'ya götürülür; ama Maat'ın hakikat ve adaleti temsil eden devekuşu tüyü, ölünün kalbinden daha hafif ise Ammit, ölünün ruhu / kalbiyle beslenir, ve ruh, Duat'ta (Araf'ta) kalmaya mahkum edilir; kişi, ikinci kez ölürdü
  misir-tanrisi-amm-t3.jpg
+ Yorum Gönder