+ Yorum Gönder
Frmacil İslamiyet ve İslamda Ahlak Forumunda AZÂB nedir AZÂB Hakkında Bilgi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. IŞILAY
  Devamlı Üye

  AZÂB nedir AZÂB Hakkında Bilgi
  Azab hakkında bilgiler

  İşlenen günahlar sebebiyle âhirette çekilecek cezâ.
  Allahü teâlâ, âyet-i kerîmede meâlen buyurdu ki:
  Nîmetlerimin kıymetlerini bilir, emrettiğim gibi kullanırsanız, onları artırırım. Kıymetlerini bilmez, bunları beğenmezseniz, elinizden alır, şiddetli azâb ederim. (İbrâhim sûresi: 7)
  Allahü teâlânın, bir kuluna rahmet etmiyeceğine, ona gadab ve azâb edeceğine alâmet, dünyâya ve âhirete faydası olmayan şeylerle meşgûl olması, zamanlarını lüzumsuz şeylerle öldürmesidir (Hadîs-i şerîf-Mektûbât-ı Rabbânî)
  Yâ Rabbî! Bizi gadabınla öldürme, azâbınla helâk etme ve bundan önce bize âfiyet ihsân eyle. (Hadîs-i şerîf-Mir'ât-ı Kâinât)
  Lâ ilâhe illallah diyenler, dünyâyı dinden üstün tutmadıkça, Allahü teâlânın gadabından, azâbından kurtulurlar. Dîni bırakıp, dünyâya sarılırlarsa, bu kelime-i tevhîdi söyleyince, Allahü teâlâ onlara, yalan söylüyorsunuz! buyurur. (Hadîs-i şerîf-Kimyâ-i Seâdet)
  Nasîhatların başı şudur ki: İslâmiyet'in sâhibi olan Peygamber efendimize uymak lâzımdır. Resûlullah'a uymayanlar, âhirette azâbdan kurtulamaz. (İmâm-ı Rabbânî)
  Allahü teâlânın, bir kuluna rahmet etmiyeceğine, ona gazâb ve azab edeceğine alâmet, dünyâya ve âhirete fâidesi dokunmayan şeylerle meşgul olması, zamanlarını lüzumsuz şeylerle öldürmesidir. Bir kimse, ömründen bir saati Allahü teâlânın beğenmediği b ir şeyde geçirirse, ne kadar çok pişman olsa yeridir. (İmâm-ı Gazâlî)
 2. Abdulnasır
  Devamlı Üye

  Azab Yüce Allahın buyruğuna itaat etmeyip yoldan sapanlar cehennem azabı içinde kalacaklardır.Azap insanları doğru yoldan ayıran şeytana uyup ve onunla yürümektir.şeytan ise bu azap göreceği için kıyamete kadar insanları düşmanlık edeceğine ve insanları doğru yoldan saptırarak kendisine alet olarak insanları seçmiştir.
 3. Nesrin
  Devamlı Üye
  Bu dünyada işlediğimiz günahlar yüzünden öldükten sonra alacağımız cezaya denir azab. eğer tuvaletteyken üzerinize idrar sıçratırsanız bu işlediğiniz hata sonucu kabir azabı çekersiniz.
+ Yorum Gönder