+ Yorum Gönder
Frmacil İslamiyet ve İslamda Ahlak Forumunda İslamda edep ne demektir? Konusunu Okuyorsunuz..
 1. IŞILAY
  Devamlı Üye

  İslamda edep ne demektir?
  İslamda Edep hakkında bilgiler

  İslami mevzularda edebe uygun şekilde insanları adaplı bir şeklinde bilgilendirmektir . Bu gece bir kaçtane islamda ailevi yaşantı hakkında bilgi veren sitelere şöyle bir göz attım birde ne göreyim marhem olan ailevi meseleler hakkında bazıları öyle yazılar yazmışki yazıları okudukça yüzüm kızardı utancımdan yerin dibine girdim sanki .Adamlar milyonlarca insanı erkek zannederek bacılarımızında bu yazıları okuyarak hem erkekleri hemde kadınları ilgilendiren böyle marhem yazıları okuyup günaha gireceklerini hesaba katmamışlar İslam edep adabı dışına çıkmışlar .birde bu konuları sitelerde tartışmaya açmışlar .(Hz Muhammed SAV Efendimiz Hadisi şerifle uyardığı halde " Şüphesiz ki, Kıyâmet Gününde, Allah'ın katında, emanete hiyanetin en büyüklerinden biri, karıkoca beraber düşüp-kalktıktan sonra, kocasının kadının sırrını yaymasıdır" buyurmuştur. (Müslim, nikâh 21; Davûdoğlu age VN/327 vd.)Bu hadisin orijinal hali budur) Bu sahih hadise uydurma yazılar ekliyerek (.Karı koca ilişkilerini zaruret olmadıkça başkalarına anlatmayın) demeyide ihmal etmemişler . Ahlaksız bir filimin senaryosunu anlatır gibi bu konuda yorum yapmışlar .Peki bu tür insanlar böyle marhem meseleleri internet ortamında ulu orta anlatarak hadisişeriftede Hz Muhammed SAV efendimizinde buyurduğu gibi Karı ve koca ilişkileri hakkında yorum yapıp yaymaları Kıyamette emanete hıyanetten yargılanmalarına sebep olacak böyle yorumları yapmaları sizce doğrumu? İlim meclislerinden ettim ilim talep ilim buraya kadar dediler İllede edep yahu .

  .(Hz Muhammed SAV Efendimiz Hadisi şerifle uyardığı halde " Şüphesiz ki, Kıyâmet Gününde, Allah'ın katında, emanete hiyanetin en büyüklerinden biri, karıkoca beraber düşüp-kalktıktan sonra, kocasının kadının sırrını yaymasıdır" buyurmuştur.

  Dogrusu zaman ahir zamandır dogrusu insanların el aman demesi gelmiştir artık bilemeyiz kıyamaet ölüm kadar yakın deilmi küçük kıyamet sizin ölümünüzün gerceklestigi an sizin küçük kıyamet oldugunu bilmemmiz gerektigini

  alıntı
 2. Buğlem
  Devamlı Üye

  Edep, güzel terbiye, davranış, haya, güzel ahlak gibi manalara gelir. Örneğin çok efendi ve terbiyeli bir çocuk için çok edeplidir diyebiliriz. Saidi Nursinin de bununla ilgili çok güzel bir sözü vardır, edep, edep, edep diye. Bunu da haya ve güzel ahlak için kullanmıştır.
 3. Nesrin
  Devamlı Üye
  Edep demek güzel ahlaklı , iyi terbiyeli anlamlarına gelmektedir. dinimizde insanların edebiyle yaşaması gerektiği emredilmiştir. kişi edebiyle yaşarsa kimse ona bulaşmaz ve allahın rızasını da az da olsa kaznır.
+ Yorum Gönder


marhem ne demek