+ Yorum Gönder
Frmacil İslamiyet ve İslamda Ahlak Forumunda Neden Benciliz Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Suskun Karizma
  Devamlı Üye

  Neden Benciliz

  Bencillikle ilgili yazı  Dilde söylenmesi ve yerinde kullanılması en güç olan kelime "ben" kelimesidir; demiştir Alfred de Vigny ,Fakat günümüzde belkide en kolay kullandığımız kelime oldu “ben”

  Tarihte söylemiş Türkler savaşmayı bildiği kadar yara sarmayı da iyi bilir sözü anlamını yitirdi ,günümüzde artık yara sarmıyor sadece savaşıyoruz..Neylemi savaşıyoruz kendimizle çevremizle hayatın kendisiyle savaşıyoruz ve her savaşta biraz daha bencilleşip biraz daha yanlızlaşıyoruz..Dostlarımızın ,arkadaşlarımızın ,ailelerimizin etrafımızda olduğu anda bile kalabalık içinde yanlızlığı yaşıyoruz.Çünkü benciliz,çünkü artık herkeze güvensisiz.

  Peki suçlu kim ? Bizi zorlamı oturtdular siyah bir kutu karşısına ,Dizilere dalıdırıp zorlamı yaşattılar yalan ve hayal hayatları,yardımlaşmayı, el uzatmayı kim unutturdu bize ,ne zaman bıraktık önce sen demeyi..Suçlu bizmiyiz yoksa hayatmı..? Hayatmı dengesiz olan yoksa bizmi.? ,İsteklerimizi hayatmı vermiyor bize yoksa bizmi artık yetinmeyi bilmiyoruz..?

  Cevabınız ne olursa olsun bazen çirkin ,bazen güzel,,bazen zor,bazen kolay ,bazen adil ,bazen adaletsiz,bazen acı, bazen tatlı insanoğlunun yaşam mücadelesi dediği bu amansız yarışında artık BENİZ..

 2. Buğlem
  Devamlı Üye

  Bencillik sadece kendine istemektir ben demek yani herşey ben olmalı demektir ve bencillik insanı kör eder. Aslında her insan da bencillik vardır ama bazıları çok abartır ve aşırıya kaçar. Birşey olacağı zaman herkesden önce kendimize istememiz bile bencilliktir.
 3. Nesrin
  Devamlı Üye
  Bencillik demek sadece ben demektir. ki bu da allahın yasakladığı bir şeydir. hatta komşusu için at istemeyene allah eşek vermezmiş sözünde olduğu gibi allah bizlerin başkalarınında iyiliklerini istememiz gerektiğini emretmiştir. bu da benciliğin dinimizde yerinin olmadığını gösterir.
+ Yorum Gönder