+ Yorum Gönder
Frmacil İslamiyet ve İslamda Ahlak Forumunda Ahlakla hukuk ilişkileri hakkında bilgi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Ahlakla hukuk ilişkileri hakkında bilgi
  Ahlakla hukuk ilişkileri nasıldır


  İslâm bütün emirlerinde, kamu düzeninin sağlanması için hukuk ve adalete önemli bir yer vermiş, bireysel konularda da ahlâk ve maneviyatı ön planda tutmuştur. İnsanlığın korunması ve gelişmesinin en emin yolu da budur. Çünkü İslâm adalet ve insafı, zorla, kuvvet kullanarak hakim kılmaya çalışmakla beraber, ahlâkî ölçüleriyle de insanlığın ruhsal gelişmesine zemin hazırlamıştır.

  hukuktan daha önce kötülüklerin önüne geçmeye ve düzeni sağlamaya çalışır.  Allah (c.c.) buyurdu: ‘Bir haksızlığa uğradıklarında, üstün gelmek için aralarında yardımlaşırlar. Bir kötülüğün karşılığı, aynı şekilde bir kötülüktür. Ama kim affeder ve barışı sağlarsa, onun ecri Allah’a aittir. Doğrusu O zulmedenleri sevmez.’ (2)  Bu âyetten anlaşılacağı üzere müslüman hiç kimseye zulmetmez. Kendisine zulmedilir, haksızlığa uğrarsa o zaman hakkını arar, kanuni olarak zalime yaptığı zulmün cezasının verilmesini ister. Bu onun hakkıdır. veya diyete razı olur. ayrıca bir Müslüman kendisine yapılan bir kötülüğü büyüklük göstererek affedebilir. Hatta kötülüğe iyilikle karşılık verebilir. böyle davranırsa karşılığını Allah’tan alır. sabrı ve affı ile ihsan sahiplerinin derecesine yükselir.
 2. Emine4747
  Devamlı Üye

  Hukuk başkalarına zarar verici eylemleri kaldırmak. Ahlak ise bir kişinin yaptığı hareket, davranış ve huyuna denir. İnsan toplulukları, toplumlaşma aşamasına geçtiklerinden bu yana, her dönem ahlaka ulaşmışlardır.
+ Yorum Gönder