+ Yorum Gönder
Frmacil İslamiyet ve İslamda Ahlak Forumunda İslâm Toplumunda Adalet Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  İslâm Toplumunda Adalet
  Dinimizde adalet hakkında bilgi


  İslâm toplumunun temelinde Kitap ve Mizan vardır. Müslümanlar kitaba uyarak mizanı yerine getirirlerse, yani ölçülü davranıp aşırılığa, yanlış yollara sapmazlarsa, adaleti sağlarlar. Mizanın dengesi bozulduğu zaman, adalet kaybolur gider. İnsanlar en doğal haklarını bile alamazlar. Toplumdaki zalimler gücü ellerine geçirdikleri zaman da zulümler artar. Güç ve iktidar, adaletin emrinde olmalıdır. O zaman hukukun üstünlüğü sağlanır ve insanlar haklarına kolaylıkla ulaşırlar. Kendini hukukun üstünde gören güçler, adalet anlayışını çiğner geçerler.


  İslâm’a göre bütün insanlar bir ana-babadan meydana geldikleri için birbirlerine karşı üstünlükleri yoktur. Doğuştan herkes eşittir. Üstünlük ancak takva ile olabilir. Kim Allah’tan (c.c.) hakkıyla korunursa onun derecesi daha üstün olur. [9]


  Dikkat çeken bir nokta da şudur ki, Allah (c.c.) kendi sözünün (Kur’an) doğruluk bakımından da, adalet bakımından da tam olduğunu belirtiyor. Öyleyse adaletli ve doğru olmak, O’nun sözüne (Kitabına) uymakla gerçekleşir.


  Kur’an’a göre gerçek adaletin ölçüsü hakka uymaktır. [10] Hak neyi gerektiriyorsa onu yapmak, hak kime ait ise onu sahibine vermek, hak ile hükmetmekten ayrılmamak, her konuda hakkı ölçü almak, herkesin ve her şeyin hakkını korumakla adalet yerine getirilir.


  İslâm, hakların yerine ulaşması için adaleti emrederken, ilâhi adaletin de ahirette herkese hakkını vereceğini ve hiç kimseye haksızlık yapılmayacağını bildiriyor. [11]


  Dünyada tarih boyunca adaletle hükmeden devletlerin ve toplumların asırlarca yaşadıkları, adaleti bırakıp zulüm ve haksızlıkla hükmeden devlet ve toplumların ise çabuk yıkılarak yok olduklarını ve dünya haritasından silindiklerini tarihler yazmaktadır.
 2. EHLİMAN
  Bayan Üye

  Peygamber efendimiz İslam dininde örnek olan ilk ve en önemli kişidir. Peygamber olmadan önce bile adaletine güvenildiği için ona sorulur görüşü alınırdı. Adaletinden ve güvenilir olmasından dolayı peygamber olduktan sonra bir çok kişi bu özelliğinden dolayı inanmış.
 3. Nesrin
  Devamlı Üye
  İslam dininde adalete çok büyük bir önem verilir. hatta bir kişiye adaletsizlik etmenin kul hakkı olduğu belirtiliyor. sizinde bildiğiniz gibi şüphesiz ki allah esirgeyen ve bağışlayandır ancak bağışlamadığı tek günahta kul hakkıdır. o yüzden adaletsizlik etmemeye kul hakkı yememeye dikkat edin.
+ Yorum Gönder