+ Yorum Gönder
Frmacil İslamiyet ve İslamda Ahlak Forumunda İslamiyete Göre Güzel ahlaka nasıl sahip olunur? Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Mine
  Devamlı Üye

  İslamiyete Göre Güzel ahlaka nasıl sahip olunur?
  Dinimize göre güzel ahlaka sahip olmak

  Evet iyi bir Müslüman olmak için güzel ahlaka sahip olmak, kötü ahlaktan uzak durmak gerekir. Ancak bununla dünya ve ahiret saadeti elde edilir.

  Güzel ahlak, ilim ve edep öğrenmekle, iyi insanlarla arkadaşlık etmekle elde edilir. Kötü ahlak da bunun tersidir. Yani cahil kalmak, edepsiz olmak, kötü insanlarla arkadaşlık etmekten hasıl olur. Cenab-ı Hak, Peygamber efendimizi överken (Gerçekte sen büyük bir ahlak üzeresin) buyuruyor. (Kalem 4)

  İyi insan, iyi ahlaklı insan demektir. Dinimiz iyi huylar edinmemizi, kötü huylardan kaçınmamızı emretmektedir.

  Güzel ahlaka sahip kimselere gıpta etmek, onlar gibi olmaya gayret etmek gerekir. Hadis-i şerifte buyuruldu ki:
  (Nimete kavuşmuş olanlardan, tevazu gösterene ve kendini hep kusurlu bilene, helalden kazanıp, hayırlı yerde sarf edene, fıkıh bilgileri ile hikmeti [tasavvufu] birleştirene, helale harama dikkat edene, fakirlere acıyana, işlerini Allah rızası için yapana, huyu güzel olana, kimseye kötülük yapmayana, ilmi ile amel edene ve malının fazlasını dağıtıp, lafının fazlasını saklayana müjdeler olsun.) [Taberani]
 2. Ömer
  Devamlı Üye

  İslamiyete göre güzel ahlak sahip olmak bizim elimizdedir. Dört dörtlük bir müşlüman güzel ahlaka sahiptir. Güzel ahlak sahip olmak için hiçbir zaman kötü söz söylememelidir.
 3. Nesrin
  Devamlı Üye
  İslam dinine göre en güzel ve en makbul amel güzel ahlaktır. insan güzel ahlaka sahip olabilmek için dinin gerektirdiklerini yapması yeterlidir. eğer güzel ahlaklı bir müslümansanız ölümden korkmanız için hiç bir sebep bulunmamaktadır.
+ Yorum Gönder


islamiyete göre güzel ahlak