+ Yorum Gönder
Frmacil İslamiyet ve İslamda Ahlak Forumunda Hırsızlık Hakkında Bilgi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Hırsızlık Hakkında Bilgi
  Hırsızlık Hakkında Bilgi kısaca 2. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Hırsızlık Hakkında


  Hırsızlık, yazılı kanunlar ya da toplumsal meşruiyet düzeyinde mülkiyeti kendine ait olmayan bir taşınır malı, izinsizce alıkoyma, kullanma, nesneden menfaat temin etme işidir. Ekonomik değeri olan her türlü enerji de, taşınır malsayılır ve hırsızlığa konu olabilir.

  Günlük konuşma dilinde dolandırıcılıkile aynı anlamda kullanılsa da, dolandırıcılık ve hırsızlık ceza kanunlarında ayrı ayrı düzenlenmiş suçlardır. Aralarındaki en önemli fark, hırsızlıkta mal malikinin elinden rızası olmaksızın çıkarken, dolandırıcılıkta malın malikinin elinden rızasıyla çıkmış olmasıdır.

  Dünyanın en eski mesleklerinden biri sayılabilecek hırsızlık, destan, masal, fıkra, roman, fabl, filmgibi yazılı, sözlü yahut görsel anlatı kahramanlarının mesleklerinden biri olagelmiştir.  BİLİNEN HIRSIZLIK ÇEŞİTLERİ

  Yankesicilik: Belediye ve özel halk otobüslerinde, otogar, tren garı havayolu terminalleri, pazarlarda, alışveriş yerlerinde, kalabalık arasında dalgınlığınızdan istifadeyle bir ve birden fazla kişi ceplerinizden veya çantanızdan paralarınızın çalınması olayıdır.
  Tırnakçılık: Para bozdurmak için başvuran ve genellikle turist rolü yapan kişilerin kasanızdan veya tezgah üzerine çıkarttığınız paraların içerisinden karıştırmak suretiyle dalgınlığınızdan istifade ederek bir miktar para çalma olayıdır.

  Muslukçuluk: Cami şadırvanlarında abdest alınırken askıya asılan elbiselerin ceplerinden para çalma olayına ‘muslukçuluk’ denir.

  Falcılık: Çeşitli ihtiyaç beyanıyla ikametgahınıza ihtiyaç gidermek için gelen bazı bayanların sizin zaaflarınızdan faydalanarak falınıza bakmak istediğini, falınıza bakmak istemesi, falınızın daha iyi çıkabilmesi için mücevherlerinizi kullanmak istemesi ve sizin dalgınlığınızdan istifade ederek bu altınlarınızı çalması olasıdır.

  Dolandırıcılık: Sizin saflığınızdan istifade edilerek hile ve desiseyle para ve eşyalarınızın alınması olayı dolandırıcılıktır.


  HIRSIZ TAKTİKLERİ

  Banka, postane ve vergi dairelerine para yatırmanıza yardımcı olacağını söyleyip parayı elinizden alan, sizi de pul almak için yanından uzaklaştırmak isteyen kötü niyetli kişiye güvenmeyin.
  Emekliler; bankadan ikramiyelerini aldıktan sonra yanlarına gelen ve bankada görevli olduğunu, yanlış ödeme yapıldığını, paranın eksik kalan kısmını ödemesi için bankaya gelinmesini isteyen ve kendilerini pul alma bahanesiyle uzaklaştırmaya çalışana inanmamalıdırlar.
  Dükkanınıza gelerek bozuk para ihtiyacınızın olup olmadığını soran kişilere inanmayın. Ayrıca, doktor olduğunu söyleyerek size ücretsiz tedavi öneren ve buna karşılık bir miktar para isteyen kişilere inanmayın.
  Gümrük Muhafaza Memuru kisvesiyle gümrükten ucuz fiyatla mal alacağını vaat eden şahıslara inanmayın.

  Hırsızlık Hasatalığı Nedir ?
  İhtiyacı olmadığı halde hastalık şeklinde görülen çalma dürtüsüne kleptomani, bu gibi kimselere de kleptoman denir Bu şekilde hırsızlık yapanlar genellikle orta yaşlı veya yaşlı kadınlardır ve çaldıkları şeyler aslında satın alabilecekleri önemsiz eşyalardır. Kleptomanları büyük mağaza­larda tek başlarına veya çeteler halinde çalışarak mal çalan adı hırsızlardan ayırmak gereklidir Bu hırsızların ancak birka­çı tedavi için psıkıyatrıste başvururlar Kleptomanı tam bir hastalık değildir, çe­şitli depresyonlarda ve semi demansta görülür Bilinçaltının çözümlenmesinde hır­sızlık dürtüsünün , mutsuzluğun bir be­lirtisi olduğu ve çok kere amacın eşinin toplumsal durumunu sarsmaya yönelik bu­lunduğu görülmüştür.
  Hekimin müdahalesi genellikle tuhaf ya da olağandışı bir özellik gösteren hırsızlık vakalarıyla sınırlı olmalıdır; örneğin, çocukların suça âlet edildiği veya belli biçimlere bürünen (örneğin, dükkan hırsızlığı (bkz.)kadın reyonlarından giyim eşyaları çalma), ya da tekrar tekrar belli bir eşyayı çalma vakaları. Saldırganlık, hırs. kıskançlık ve kötü niyet, hırsızlıkta sık rastlanan emosyonel temellerdir. Çocuklarda ise bir ilgi çekme yolunu yansıtabilir. Sayısız hırsızlık biçimleri göz önünde tutulduğunda, psikiyatriden ziyade, insan yapısıyla ilgili bir bilgi gereklidir; bunların çoğunluğunda motivasyon yalnızca kolay yoldan para sahihi olmaktır. Bkz. Çocuklukta Davranış Bozuklukları, Dükkan Hırsızlığı

 3. Nesrin
  Devamlı Üye
  Hırsızlık demek kendisine ait olmayan bir şeyi izinsiz çalmak demektir. hırsızlık dinimizde yapılması günahtır. ayrıca başkalarına ait şeylerin çalınması aynı zaman da kul hakkıdır. sizlerinde bildiği gibi kul hakkını ödemek çok zordur.
+ Yorum Gönder