+ Yorum Gönder
Frmacil İslamiyet ve İslamda Aile Forumunda Kadının Kocanın Koluna Girmesi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. saqopakajmer
  Devamlı Üye

  Kadının Kocanın Koluna Girmesi
  Kadının kocasının elini tutması hakkında bilgi
  Bu konuda naslarda ve fıkıhta bir şeyin söylendiğini bilmiyoruz. Anlaşılan bu bir âdet gelenek ve örf meselesidir.Buna göre batı kökenli olan bu adeti, sırf bizde olmadığı, büyüklerimiz yapmadığı için uygulamayanlar bir şey kaybetmiş olmazlar, aksine "gayret-i diniyye"lerini başkalarına karşı böyle küçük konularda bile canlı tuttukları için takdir görürler. Uygulayanlar da dinen mahzurlu bir iş yapmış sayılamazlar. Çünkü bunu yasaklayan hiçbir dinî ibâre yoktur. Kaldı ki, âdet olarak çarşıda pazarda kol-kola volta atmakla, yolun kaygan olması, vücutta bir rahatsızlığın bulunması, kalabalık vb. ihtiyaçlardan ötürü koluna girmesi birbirinden farklı şeylerdir. Âdet olarak uygulandığı yerlerde bu müslümanların örfünce hoş karşılanmıyorsa terketmek evlâdır. Ama söylediğimiz ihtiyaçlardan ötürü her yerde uygulanabilir. Hattâ kadın gözetmek erkeğin bir görevi olduğuna göre, gerek duyulduğunda ona destek olması, el tutması bir zorunluluktur.Konumuzla direkt alâkası olmamakla beraber, bu vesile ile şu hadîs-i şerifi de hatırlamakta yarar olur: "Günün birinde sizler de öncekilerin yoluna santim santim , karış karış gireceksiniz. Hattâ onlardan biri gidip bir keler deliğine girse, siz de oraya gireceksiniz; onlardan biri hanımıyla yolda cima etse o yaptı diye siz de öyle yapacaksmz." (Hâkim IV/455 (Hâkim sahih'tir demiş, Zehebî de onu desteklemiştir.))
 2. Suskun Karizma
  Devamlı Üye

  Kadın kocasının koluna girebilirmi
  batı kökenli olan bir adet
  ,,,,,,,,,,,,,,,,,
  şu hadîs-i şerifi de hatırlamakta yarar olur: "Günün birinde sizler de öncekilerin yoluna santim santim , karış karış gireceksiniz Hattâ onlardan biri gidip bir keler deliğine girse, siz de oraya gireceksiniz; onlardan biri hanımıyla yolda cima etse o yaptı diye siz de öyle yapacaksmz"
  (Hâkim IV/455 (Hâkim sahih'tir demiş, Zehebî de onu desteklemiştir))

 3. SuSKuN bELa
  Devamlı Üye
  Eski zamanlarda yaşayan atalarımızın böyle şeyler yapmadığı için bir gelenek olarak kişiler böyle bir şeyi yapmıyor ama bu durumu yapmakta bir sakınca yoktur kişiler arasında ki sevgiyi temsil eder bence.
 4. Nesrin
  Devamlı Üye
  Kadının kocasının elini tutmasıyla ilgili dinen bir şeyin söylendiği görülmemiştir. ancak atalarımız böyle bir şeyi görgüsüzlük olarak gördükleri için günümüzde de karı kocaların çoğu atalarının izinden gidip toplum içinde elele tutuşmazlar. ancak dinen bir sakıncası olmadığını unutmayın.

+ Yorum Gönder