+ Yorum Gönder
Frmacil İslamiyet ve İslami Sözlük Forumunda Eceli müsemma hakkında bilgi, Eceli müsemma ile ilgili bilgi, Eceli müsemma anlamı Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Eceli müsemma hakkında bilgi, Eceli müsemma ile ilgili bilgi, Eceli müsemma anlamı
  Ecel-i Müsemmâ konusunda kısa bilgi
  Belli vakit, bilinen ecel, Allahü teâlânın bir kimse için ezelde takdir ve tâyin buyurduğu (belirlediği) hiç bir şekilde değişmeyen ecel, hayâtın sonu.

  Vebâ olan yerden kaçmayan ve ölmeyen kimse de, gâzîler, mücâhidler ve belâlara sabr edenler gibidir. Herkesin bir ecel-i müsemmâsı vardır ki, azalmaz ve çoğalmaz. Kaçıp da kurtulanlar ecel-i müsemmâları gelmediği için ölmemiştir. Yoksa kaçmak onları ölümden kurtarmış değildir. Kaçmayıp, sabredip ölenler de ecelleri geldiği için ölmüşlerdir. (İmâm-ı Rabbânî)
  Ecel-i müsemmâ değişmez. (İmâm-ı Gazâlî)
 2. Abdulnasır
  Devamlı Üye

  Eceli Müsemma Allah(c.c.) insana bahşettiği bedeni ve aklı ile kendisine kulluk vazifesini yerine getirmek için ona bu aklı,düşünmeyi vermiştir.Ecel Allah(c.c.)'nün insana bahşettiği zamanın dolduğunu ve yaptığı işlerden ötürü muamele edilmek için Allah(c.c.) Azrail alehisselama bildirmesiyle Azrail alehisselam insana verilmiş olan bu ruh'u alır ve yaptığı işlerin karşılığı olarak hesap verir.
+ Yorum Gönder