+ Yorum Gönder
Frmacil İslamiyet ve İslami Sözlük Forumunda Cemiyyet hakkında bilgi, Cemiyyet ile ilgili bilgi, Cemiyyet anlamı Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Cemiyyet hakkında bilgi, Cemiyyet ile ilgili bilgi, Cemiyyet anlamı

  Cemiyyetin manası nedir

  Topluluk. Kalbde hâsıl olan mânevî toparlanma, huzur, Allahü teâlâ ile berâber olma hâli.
  Beş vakit namazı cemâat ile kıldıktan sonra, bütün vakitlerinde Allahü teâlâyı zikretmek (hatırlamak, anmak) lâzımdır. Kalbde başka hiç bir şeye yer vermemelidir. Zikr yapmakta gevşeklik duyulursa, kalbin niçin dağıldığını araştırmalıdır. Bundan sonr a kalbin cem’iyyetine çalışmalı ve boyun bükerek, ağlayarak, kalbdeki karartının gitmesi için Allahü teâlâya yalvarmalıdır. (İmâm-ı Rabbânî)

  Namazda, ayakta iken secde yerine, rükûda iken ayaklara, secdede burun ucuna ve otururken iki ellere ve kucağına bakılır. Bu söylenenler yapılır ve gözler etrâfa kaymaz ise, namaz cem’iyyetle kılınmış olur. (İmâm-ı Rabbânî)
 2. Abdulnasır
  Devamlı Üye

  Cemiyyet topluluk,grup anlamlarına gelmektetir.Allah Teala ile beraber olma hali,manevi huzur manalarındadır.beş vakit namazı cemaat ile kılıp daha sonra bütün vaki ve zamanlarında Allah Teala'yı zikretmek yani anmak veya hatırlamak lazım olur.Zikir yaparken gevşeklik duyulursa kalbıin niçin ve neden dağıldığını araştırmalıdır.daha sonra kalbin cemiyetine çalışmalı ve boyun eğerek kalbteki karatı gitmesi için Allah(c.c.)'ne yalvarmalı ve çokça zikirde bulunmalıdır.
+ Yorum Gönder