+ Yorum Gönder
Frmacil İslamiyet ve İslami Sözlük Forumunda Ahir zaman hakkında bilgi, Ahir zaman ile ilgili bilgi, Ahir zaman anlamı Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Ahir zaman hakkında bilgi, Ahir zaman ile ilgili bilgi, Ahir zaman anlamı
  Ahir zaman ın manası
  Dünyânın son zamânı, son devresi. Genel olarak Peygamber efendimizin (sallallahü aleyhi ve sellem) teşriflerinden, özel olarak hicrî bin senesinden sonraki zaman.

  Âhir zamanda fitne ve belâ devâmlıdır. (Hadîs-i şerîf-Râmûz-ül-Ehâdîs)
  Âhir zaman yaklaştıkça, îmânın olmadığını gösteren hâller ve işler, bid’atler (dinde olmayıp, ibâdet maksadıyla yapılan şeyler) çoğalır. İslâmiyet unutulur. Peygamberimiz sallallahü aleyhi ve sellem buyurdu ki: “Bir zaman gelecek ki, ümmetimde (bana tâbi olanlarda, uyanlarda) müslümanlığın yalnız adı kalacak. Mü’min olanlar (inananlar) yalnız bir kaç İslâm âdetini yapacak. Îmânları kalmayacak. Kur’ân-ı kerîm yalnız okunacak, emirlerinden ve yasaklarından haberleri bile olmayacak. Düşünceleri yalnız yiyip içmek olacak. Alahü teâlâyı unutacaklar. Yalnız paraya tapınacaklar. Kadınlara köle olacaklar. Az kazanmak ile kanâat etmeyecekler. Çok kazanınca, doymayacaklar.” (Kurtubî, Mektûbât) Âhir zaman ümmetleri dünyâ fânî bilmezler Gidenleri görürler de ondan ibret almazlar.(Ahmed Yesevî)
 2. Abdulnasır
  Devamlı Üye

  Ahir zaman Dünyanın son anları yani son zamanları veya son devresi.Ahir zaman İslamiyetin unutulması ve insanların yasak işlere bulaşması,fitne ve belaların bulaşması anlamındadır.
+ Yorum Gönder