+ Yorum Gönder
Frmacil İslamiyet ve İslami Sözlük Forumunda Necaset hakkında bilgi, Necaset ile ilgili bilgi, Necaset anlam Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Necaset hakkında bilgi, Necaset ile ilgili bilgi, Necaset anlam
  Necaset nedir


  Necaset:Aslı îtibâriyle veya sonradan meydana gelen bir sebeble pis olan şeyler. Namaza mâni olup olmama yönünden; hafif necâset ve kaba necâset, görülüp görülmeme yönünden; mer’î (görülen) ve gayr-i mer’î (görülmeyen) ve akıcı olup olmama yönünden; mâî (akı cı) ve câmid (katı) olmak üzere kısımlara ayrılır.
  Namazın şartlarından birisi de necâsetten tahâret olup, bedende, elbisede ve namaz kılınacak yerde necâset bulunmamaktır. (İbn-i Âbidîn)

  Katı şekil almış necâset, insan derisinde, elbisesinde ise veya bevl, kan gibi akıcı necâset, mest üzerinde olsa da, ancak yıkamakla temizlenir. Kan, şarap, ispirto, bevl (idrar) gibi sıvı necâsetten biri bulaşmış toprak, katı necâset demektir.Katı n ecâset, kemer, çanta, mest, ayakkabı üzerinde olunca, oğmakla, silmekle temizlenir. (İbn-i Âbidîn)

  Sarhoş eden bütün içkiler, şarap gibi kaba necâsettir. (Halebî)
  İğne ucu kadar elbiseye sıçrayan bevl (idrar) ve kan damlaları ile sokakta sıçrayan çamurlar ve necâset buharlarının, necâsete dokunarak gelen gazların, rüzgârın ve ahırda ve hamamda meydana gelen buharlardan, duvarlarda hâsıl olan damlaların elbisey e, yaş deriye değmesi affedilmiştir. (İbn-i Âbidîn)

  Necâset bulaşmış ayakkabı ile cenâze namazı kılınmaz. (Alâüddîn Haskefî)
 2. Abdulnasır
  Devamlı Üye

  Necaset gerçeklik itibariyle sonradan meydana gelen bir sebeple gelen pis işlere necaset denmiştir.
+ Yorum Gönder