+ Yorum Gönder
Frmacil İslamiyet ve İslami Sözlük Forumunda Necaşi hakkında bilgi, Necaşi ile ilgili bilgi, Necaşi anlamı Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Necaşi hakkında bilgi, Necaşi ile ilgili bilgi, Necaşi anlamı
  Necaşi nedir


  Necaşi:Habeş hükümdârı. Habeş krallarına verilen isim.
  Peygamber efendimiz zamânındaki Necâşî’nin adı Eshame idi. Nasrânî (hıristiyan) iken müslüman oldu. Cenâze namazını Resûlullah sallallahü aleyhi ve sellem Medîne’de kıldırdı. (İbn-i Hişâm-Halebî)

  Eshâb-ı kirâm, Necâşî’nin memleketi Habeşistan’a hicret ettiklerinde, Necâşî onlara bir takım suâller sorduktan ve Peygamber efendimiz hakkında bilgi aldıktan sonra şöyle dedi:”Sizi ve yanından geldiğiniz zâtı tebrik ederim. Ben şuna inandım ki, O, A llah’ın resûlüdür. Zâten biz O’nun ismini, geleceğini İncîl’de görmüştük. O resûlü (peygamberi), Meryem oğlu Îsâ aleyhisselâm da haber verdi. Vallahi eğer Muhammed aleyhisselâm buralarda, Habeşistan’da olsaydı gidip O’nun eşyâlarını taşır, mübârek ayaklarını yıkardım. Şimdi siz ülkemde istediğiniz gibi emniyet ve huzûr içinde yaşayınız. Bana dağ kadar altın verseler, sizlerden birini üzüntüye sokmaya râzı olmam!” Necâşî’nin müslüman olması ve alâkası, Eshâb-ı kirâmı ziyâdesiyle sevindirip, memnun etti. (Halebî, Abdülhak-ı Dehlevî)
 2. Abdulnasır
  Devamlı Üye

  Necaşi habeş hükümdarına verilen addır.Habeş hükümdarı Peygamber efendimiz'in gönderdiği elçilere iyi davranması ve bir takım sorular sorması ile Eshab-ı Kiram Peygamber efendimiz'i tarif ettiler ve bu Eshab-ı Kiramı dinledikten sonra müslüman olup hristiyanlığı terk etmiştir.
+ Yorum Gönder