+ Yorum Gönder
Frmacil İslamiyet ve İslami Sözlük Forumunda Necariyye ne demek, Necariyye hakkında bilgi, Necariyye anlamı Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Necariyye ne demek, Necariyye hakkında bilgi, Necariyye anlamı
  Necariyyenin manası nedir
  Necariyye:Hicretin üçüncü asrında Hüseyin bin Muhammed en-Neccâr tarafından kurulan bozuk fırka.
  Neccâriyye fırkasının inanışlarının bâzıları Cebriyyeye, bâzıları Mûtezileye uygundur. Neccâriyyeye göre Allahü teâlâ kalbdeki bilgi kuvvetini göze verir. Bu bilgi kuvvetiyle Allah’ı bilir. Îmân; Allah’ı, peygamberleri, farzları bilmek ve bunu dil il e ikrâr etmek (söylemek)tir. Bunlardan birini bilmeyen ve ikrâr etmeyen kâfirdir. Îmân artar fakat eksilmez. Neccâriyye fırkası Allahü teâlânın ilim, kudret, hayat ve diğer ezelî sıfatlarını kabûl etmez. Allahü teâlânın Cennet’te görülmeyeceğini kabûl eder. (Abdülkâhir Bağdâdî)

  Neccâriyye fırkası, birbirlerini küfürle (îmânsızlıkla) suçlayan birçok kollara ayrıldı. Bunlar arasında meşhûr olanları; Burgûsiyye, Za’ferâniyye, Mustadrikedir. (Zâhid-ül-Kevserî)
 2. Abdulnasır
  Devamlı Üye

  Hicretin 3.asrında Hüseyin bin Muhammed en-Neccar tarafından kurulmuş olan bozuk fırkalar.Neccariyye'ye göre Allah Teala kalpteki bilgiyi göze verir ve bu bilgi ve iman ile Allah'ı bilir.İman eksilmez artar.Necariyye'ye göre Allah teala'nın ilim, kudret, hayat ve diğer ezeli sıfatlarını kabul etmez.
+ Yorum Gönder