+ Yorum Gönder
Frmacil İslamiyet ve İslami Sözlük Forumunda NefhatülBas ne demek, NefhatülBas hakkında bilgi, NefhatülBas anlamı Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  NefhatülBas ne demek, NefhatülBas hakkında bilgi, NefhatülBas anlamı

  NefhatülBas nedir


  NefhatülBas:İsrâfil aleyhisselâmın, nasıl olduğu bizce bilinmeyen ve sûr denilen bir âlete ikinci defâ üflemesiyle bütün canlıların dirilmesi.
  Allahü teâlâ âyet-i kerîmede meâlen buyurdu ki:
  Kıyâmetin yok edici sûr’undan sonra, ikinci bir sûr üflenir. Bu sese, bütün beşeriyyet (insanlar) tâbi olur (uyar) . Bu emir ile kalkıp hâzır olurlar. (Zümer sûresi: 62) Bu nefhat-ül-ba’s ile bütün mahlûkât (yaratılmışlar) kabirlerinden kalktıkları va kit, görürler ki, dağlar pamuk gibi atılmış, denizlerin suyu çekilmiş, yer ise kendisinde eğrilik ve yükseklik olmayan, dümdüz olmuş bir kâğıt sayfası gibi görünür. (İmâm-ı Gazâlî)

  Nefhat-ül-ba’s ile, bütün canlıların hepsi bir anda dirilir. Meleklerden en önce diriltilecek olanlar, Allahü teâlâya yakın olan dört mukarreb melektir ki; Cebrâil, Mîkâil, İsrâfil ve Azrâil’dir. İnsanlardan en önce dirilecek olan, Muhammed Mustafâ s allallahü aleyhi ve sellemdir. (Seyyid Alizâde)
 2. Abdulnasır
  Devamlı Üye

  Nefhaülbas İsrafil(a.s.)'ın süra denilen boruya ikinci defa üfler ve bütün canlılar dirilir,insanlar kabirlerinden çıkar Rabblerine koşarlar.buna Nefhatülbas demiştir(bütün malukatların dirilmesi hesapların görülemsi için emir gelince dimdik dururlar ve bakar denizlerin suyu çekilmiş,dağlar dümdüz olmuştur.bütün varlıklardan önce 4 büyük melek dirilir ve daha sonra Peygamber efendimiz(s.a.s.) dirilir.
+ Yorum Gönder