+ Yorum Gönder
Frmacil İslamiyet ve İslami Sözlük Forumunda Zilhicce Ne Demek, Zilhicce Hakkında Bilgi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Zilhicce Ne Demek, Zilhicce Hakkında Bilgi
  Zilhicce nin manası nedir

  Kamerî senenin ayları olan Arabî ayların sonuncusu.
  Zilhicce ayının onuncu günü Kurban bayramı günüdür. Her kim o gün bayram namazından gelip kurbanını boğazlayıncaya kadar bir şey yemeyip kurbanının böbrekleri ile iftâr edip, iki rek'at namaz kılsa, o kimsenin kurbanının kanı yere düşmeden, kendi günâhı ve ana-babasının günâhları, ehl-ü evlâd ve akrabâlarının günahları sevâba çevrilir. (Hadîs-i şerîf-Riyâd-un-Nâsihîn)
  Her kim Zilhicce-i şerîfin son on günü ve Muharrem ayının birinci günü oruç tutarsa, o senenin tamâmını oruç tutmuş gibi fazîlete mazhâr olur. Her kim, Zilhicce'nin on günü içinde fukarâya yardım etse, peygamberlere (aleyhimüsselâm) ta'zim etmiş olur . Bu on gün içinde, her kim bir hasta ziyâret eylerse, Hak teâlâ hazretlerinin dostları olan kullarının hâtırını sormuş ve ziyâret etmiş gibi olur. Bu on gün içinde yapılan her ibâdet, sâir günlerde edâ edilen ibâdetlerden çok daha üstün ve pek fazla sevâba vesîle olur. (Süleymân bin Cezâ)
 2. Abdulnasır
  Devamlı Üye

  Zilhicce Arabi aylarının sonuncusudur.Zilhicce ayının 10.günü kurban bayramı günüdür.Zilhicce'nin on'uncu günü müslümanlar için çokça faydalı bir gündür.çünkü her kimki o gün bayram namazından gelip kurbanını kesinceye kadar kurbanın böbrekleri ile yemeğini yer,iki rekat namaz kılsa o kurbanın kanı yere düşmeyene kadar,kendi işlediği günahını,ana- babasının günahı ve çoçuklarının günahı ve hatta akrabalarının günahı sevaba çevrilir.((Hadîs-i şerîf-Riyâd-un-Nâsihîn)'dendir.
+ Yorum Gönder