+ Yorum Gönder
Frmacil İslamiyet ve İslami Sözlük Forumunda Zinnüreyn Ne Demek, Zinnüreyn Hakkında Bilgi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Zinnüreyn Ne Demek, Zinnüreyn Hakkında Bilgi
  ZİNNÛREYN in manası nedir

  İki nûr sâhibi. Peygamber efendimizin sallallahü aleyhi ve sellem iki kızıyla evlendiği için hazret-i Osman'a verilen lakab.
  Eshâb-ı kirâmın (Peygamber efendimizin arkadaşlarının) en üstünü Ebû Bekr-is-Sıddîk, ondan sonra Ömer-ül-Fârûk'dur (radıyallahü anhümâ). Ondan sonra en yüksek kimse Osmân-ı Zinnûreyn'dir (radıyallahü anh). Ondan sonra Aliyyül Mürtezâ'dır. Hepsinin ha lîfeliği haktır, doğrudur. Ümmetin icmâı (sözbirliği) ile sâbittir.Resûlullah sallallahü aleyhi ve sellem ona birbiri ardınca iki kızını vermiştir. İki kızı da vefât edince; "Bir kızım daha olsaydı verirdim" buyurmuştur. (Mir'ât-ı Kâinât-Taftâzânî)
 2. Abdulnasır
  Devamlı Üye

  Zinnüreyn Hz.Peygamberin damadına(hz.Osman) verildiği lakabtır.Zinnüreyn Hz.Peygamber Hz.Osman'na kızlarından bir tanesini ona eş olarak verir.daha sonra Hz.peygamber'in kzı vefat eder ve bir diğer kıznı Hz.Osman'a verir.ancak Hz.Osman'nın eşleri kendisinden önce vefat etmiştir.ve Hz.Osman çok üzülür daha sonra Hz.Peygamber şöyle buyurmuştur"eğer bir kızım daha olsaydı gene ona verirdim"diye buyurmuştur.
+ Yorum Gönder