+ Yorum Gönder
Frmacil İslamiyet ve İslami Sözlük Forumunda Şehadet Ne Demek, Şehadet Hakkında Bilgi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Şehadet Ne Demek, Şehadet Hakkında Bilgi
  ŞEHÂDET in manası nedir

  1. Birinin başkasında hakkı bulunduğunu bildirmek için, hâkim karşısında ve iki hasmın yanında, şehâdet ederim diyerek haber vermek.
  Kur'ân-ı kerîmde meâlen buyruldu ki:
  Onlar yalan yere şehâdet etmezler. (Furkân sûresi: 72)
  Resûlullah sallallahü aleyhi ve sellem buyurdu ki: "En büyük günâhları size haber vereyim mi?" "Evet, yâ Resûlallah" dedik. "Allahü teâlâya şirk koşmak, anaya-babaya âsî olmaktır" buyurdu. Sonra doğrulup oturdu ve: "Dikkat ediniz! Yalan sözden ve yalan yere şehâdetten sakınınız" buyurdu ve bu sözü tekrâr eyledi. (Hadîs-i şerîf-Buhârî, Müslim)
  Şehâdet, zan ve şek (şüphe) ifâde eden sözlerle olmaz. Bir hâdise hakkında "zannıma" veya "bildiğime göre şöyledir" şeklindeki haberler şehâdet sayılmaz. (İbn-i Âbidîn)
  Namaz kılmayanın şehâdeti kabûl olmaz. Çünkü, fâsıktır, açıkça günah işlemektedir. (İbn-i Âbidîn)
  2. Şehîdlik, şehîd olmak. (Bkz. Şehîd)
  Cemel ve Sıffîn vak'alarını hazırlayan karışıklıkların ortaya çıkması, hazret-i Osman'ın şehâdeti ile başlamıştır. (İmâm-ı Rabbânî)
 2. Abdulnasır
  Devamlı Üye

  Şehadet birinin başkasında hakkı olduğunu söyleyerek şehadet etmek anlamı taşımaktadır.Allah Kuran-ı Kerimde Furkan suresinin 72 ayetinde bildirdiği şekilinddedir"Onlar yalan yere Şehadet etmezler"gibi birçok ayette şehadet konusunu işlemiştir.
+ Yorum Gönder