+ Yorum Gönder
Bölge bölge Türkiye ve Karadeniz Bölgesi Forumunda Filyos Kalesi Zonguldak Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Filyos Kalesi Zonguldak
  Filyos Kalesi Zonguldak

  filyos-kalesi-zonguldak.jpg

  Zonguldak ili Çaycuma ilçesinde Hisarönü’nde (Filyos) bulunan bu kale Ortaçağ’da yapılmıştır. Kalenin kitabesi günümüze gelemediğinden yapım tarihi kesinlik kazanamamıştır.

  Kale moloz taş ve tuğladan yapılmış olup, günümüze oldukça iyi bir durumda gelmiştir. Ortaçağ’da yapılan bu kale çevresinde Roma dönemine tarihlenen mabet, tiyatro ve büyük bir yapıya ait olduğu sanılan üç kemerli bir duvar günümüze gelebilmiştir. Ayrıca yakınındaki Çayır Mağarası’ndan kaleye ve kente su taşıyan su kemerleri kalıntıları da günümüze gelebilmiştir.

  Kale ve yanındaki tiyatro 2001 yılından itibaren başlayan çalışmalar sonucunda kısmen restore edilmiş olup, çalışmalar halen sürdürülmektedir. 2. Zahra
  Üye

  Filyos, Milattan Önceki yüzyıllarda Ticaret amaçlı kurulmuş olan bir Kolonidir. Burada ilk başta Akdeniz üzerinden getirilen malların indirilip bindirilmesi işlemi yapılır ve bu sayede Filyos önemli Ticaret merkez olma adını taşımaktaydı. Burada Bizans, Roma gibi büyük İmparatorluklar hüküm sürmüş ve burada yaptıkları tarihi eserler halen durmaktadır.
+ Yorum Gönder