+ Yorum Gönder
Bölge bölge Türkiye ve Karadeniz Bölgesi Forumunda Gümüşhacıköyde Ekonomi Kaynakları Neler Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Mine
  Devamlı Üye

  Gümüşhacıköyde Ekonomi Kaynakları Neler
  Gümüşhacıköyde Ekonomi Kaynakları Neler

  Kentte kendir isleyen büyük ölçekli bir ip fabrikasinin yani sira, iki un fabrikasi vardir. Geleneksel bir ugras olan leblebicilik günümüzde de önemini korumaktadir.
  Gümüshaciköy ekonomik bakimdan Amasya ilinin az gelismis ilçelerindendir. Tarimin bütün kollarinin yani sira tarim disi etkinliklerde oldukça çesitlenmistir. En önemli tarla ürünleri seker pancari, bugday, arpa, baklagiller, tütün, ayçiçegi ve kendirdir. Akarsu boylarinda basta elma olmak üzere çesitli meyveler ve yerel tüketime yönelik sebzeler yetistirilir.
  Gümüshaciköy'ün yüksek nitelikli basma tütünü, tütün harmanlarina tat ve koku vermekte kullanilir.
  Ilçede bir tütün basimevi vardir. Hayvancilik oldukça gelismistir. Yaylalarda koyun, ovalik kesimlerde ise genis çapli sigir beslenir. Ayrica tavukçuluk ve aricilik da yapilir. Orman ürünleri çesitli atölyelerde degerlendirilir. Isleyen fabrika ve imalathanelerde üretilen sicim ve ipler il disinda satilir. Ilçe topraklarinda manganez yataklari vardir. 2. Hakim
  Devamlı Üye

  Gümüş hacı köyde bir iki fabrika vardır bunlardan önemli olan bir tane un fabrikasıdır sanayi az çok olsa gelişmiş yalnız yüzde yüz değildir leblebicilik günümüzde de önemini korumakta dir.
+ Yorum Gönder