+ Yorum Gönder
Bölge bölge Türkiye ve Karadeniz Bölgesi Forumunda Zigana Geçidi Hakkında Ansiklopedik Bilgi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Zigana Geçidi Hakkında Ansiklopedik Bilgi
  ​Zigana Geçidi Hakkında

  Zigana geçidi zigana dağlarının alt bölgesin de bulunup yaklaşık olarak iki bin metre kadar uzundur bu geçit orada denize inen tek geçit olduğu için önemi çok fazladır.

  Zigana Geçidi.jpg

  Trabzon ili sınırları içerisinde yer alan Zigana Dağları (Kalkanlı Dağları) üzerinde, 2000 metre yükseklikte yer alan önemli bir kara yolu geçididir. Denize paralel uzanmış dağ sıralarından dolayı iç kesimlerle ulaşım olanaklarının sınırlı olduğu Karadeniz Bölgesi için büyük önem taşır.

  Trabzon’u, Erzurum üzerinden İran’a bağlayan kara yolu üzerinde yer alan Zigana Geçidi, bu yolun devamlılığını sağlar. Orta Çağda Asya’yı Avrupa’ya bağlayan en büyük kervan yolu, Çin’de başlayan Kaşgar, Semerkant, Buhara, Nişabur, Rey, Tebriz ve Erzurum www.alasayvan.net/ üzerinden gelerek Zigana Geçidi’nden denize inerdi. Bu yolun devamında da kervanlar ve ticaret gemileri, Trabzon’dan deniz yoluyla Venedik ve Ceneviz’e ve tüm Avrupa’ya ulaşırdı. Bu nedenle tarih boyunca işlek ve hareketli bir yol üzerinde yer alan bu geçit her dönem önemini korumuştur. 2. Eleman
  Devamlı Üye

  Zigana geçidi dağlardan denize kadar uzanmaktadır. Zigana geçidi denize inen tek geçit olması nedeni ile önemi fazladır. Trabzon ilinde yer alan zigana geçidi önemli bir kara yolu geçididir. Ulaşımın sıkıntılı olduğu karadenizde ulaşım sağlaması nedeni ile zigana geçidi önemli bir yere sahiptir.
+ Yorum Gönder