+ Yorum Gönder
Yemek Tarifleri ve Kebap & Salatalar Forumunda Tencere Kebabı Tarife ait bilgiler Konusunu Okuyorsunuz..
 1. MEGASXL
  Devamlı Üye

  Tencere Kebabı Tarife ait bilgiler
  Tencere Kebabı Tarife ait bilgiler

  MALZEMELER
  600 gr Kuzu kuşbaşı
  45 gr margarin
  100 gr Soğan
  1 tatlı kaşığı Tuz
  1/2 tatlı kaşığı Karabiber
  Baharat torbası
  2 bardak Domates suyu
  250 gr Patates
  125 gr Havuç
  125 gr Bezelye


  HAZIRLANIŞI
  Ön hazırlık olarak soğanı ayıklayıp, küçük küpler halinde doğrayın. Patatesin kabuklarını soyun. Havucu kazıyın. Her iki sebzeyi de iri zar biçimi doğrayın. Bezelyeyi ayıklayın. Domates suyunu hazır almadıysanız, domateslerin kabuklarını soyup çekirdeklerini temizledikten sonra sularını sıkın. Havuç ve bezelyeyi, içine biraz tuz atılmış bol suda haşlayın. Sebzeler daha diri iken kabı ateşten alın. Sebzeleri bir süzgece aktarın. Sularını iyice süzdürün.
  Yağın üçte birini orta boy bir tencerede, orta ateşte eritin. Yağ kızmaya başlayınca önce patatesleri koyun. Bir kevgirle sık sık karıştırarak, 3-4 dakika, patateslerin dışı sert bir kabuk bağlamaya başlayıncaya kadar kızartın. Patatesleri, yağını süzdürerek tencereden başka bir kaba aktarın.
  Aynı yağda eğer gerekirse biraz daha yağ ilave edebilirsiniz hafifçe haşlanmış havuç ve bezelyeyi de kızartın. Sebzeleri kızarttıktan sonra yağlarını süzdürüp, patateslerin bulunduğu kaba aktarın. Kalan yağı, orta boy bir tencerede, orta ateşte eritin. Yağ kızmaya başlayınca, kuşbaşı doğranmış kuzu etini ilave edin.
  Ateşi açın. Etleri bir kevgirle ara sıra karıştırarak, 5-6 dakika, pembeleşinceye kadar sote edin. Soğanı tenceredeki etlere ilave edin. Yine ara sıra karıştırarak, birkaç dakika daha pişirin. Tuzunu ve biberini serpin. Sebzeleri katın. Suyunu ilave edip, bir taşım kaynatın. Bu arada tencerenin üzerinde oluşan kefi, bir kevgirle alıp, atın. Baharat torbasını ilave edin.
  Ateşi kısın. Tencerenin kapağını sıkıca örtün. Kebabı, ağır ateşte 25-30 dakika, etler yumuşayıncaya kadar pişirin. Bu süre içinde, ara sıra tencerenin kapağını açıp, etlerin pişip pişmediğini kontrol edin. Gerekirse pişirme süresini uzatın.
  Tencere kebabını pişer pişmez, sıcak olarak servis edin.
 2. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Tencere Kebabı Hazırlanışı
  - Eti düdüklü tencereye koyunuz.
  - Doğranmış soğanı, biberi, sıvıyağı, kekiği koyup orta hararetteki ateş üzerinde, et bıraktığı suyu çekinceye kadar kavurunuz.
  - Sulandırılmış salçayı veya kabukları soyulup fındık büyüklüğünde doğranmış domatesi ilave edip bir iki defa karıştırınız.
  - Etlerin üzerine 2 su bardağı sıcak su koyup orta hararetteki ateşte etler yumuşayıncaya kadar pişiriniz.
  - Patatesleri yıkayıp kabuklarını soyduktan sonra kuşbaşı doğrayınız.
  - Kızdırılmış kızartma yağına atıp hafif pembe renkte kızartınız.
  - Etlerin üzerine koyup 5 dakika pişirip ateşten alınız.
+ Yorum Gönder