+ Yorum Gönder
Hayvanlar Alemi ve Kedi ve Köpekler Forumunda manx cinsi kedi özellikleri Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  manx cinsi kedi özellikleri
  Manx cinsi kedileri nasıl hayvanlardırlar


  Manx cinsi kedileri hakkında bilgi

  Manx kedi.jpg


  Temel Özellikleri
  Biraz uyuşuk gibi görünselerde inatçı kedilerden değildirler. çekingen ve sessiz karaktere sahip olan bu ırkın kedileri eğitilmeye müsait kedilerdir.

  Görünüş ve Vücut Yapısı
  Yuvarlak bir baş yapısına sahiptir. Küçük ağzı yapısına rağmen; sağlam dişleri ve güçlü kemik yapısıyla güçlü bir çene yapısına sahiptir. Gözleri geniş, kulakları ise orta uzunlukta ve dik yapıdadır. Son derece gelişmiş kas yapısıyla orantılı bir vücut yapısına sahiplerdir.

  Bacakları öne doğru kıvrık ve kemiklidir. Arka ayakları ise ön ayaklardan daha uzun ve gelişmiştir. Bu ırkın en önemli özelliği ise kuyruksuz olmalarıdır.

  Tüy Bakımı
  Oldukça yumuşak ve düzgün tüylere sahiptirler. Tüylerinin düzenli taranması sağlıklı görünmeleri sağlayacaktır.

  Kökeni
  Manx kedilerinin kökeni hakkında bilgiye genelde mitoloji kitaplarında rastlanılmıştır.

  Bu ırkın büyük Britanya sahillerinde Man adasında ilk kez görüldüğü sanılmaktadır.

  Mitoloji kitaplarına göre bu ırkın kuyruksuz olmasının sebebi İspanyol savaşçılarının kuyruklarını keserek av şapkalarına süs yapması olarak belirtilmektedir. Yüzyıllar boyunca İspanya'da yaşayan Manx'ların, Phoenicians ve İspanyol Armada sallarıyla yolculukları sırasında, sal kazası sonucu Man adasına sığındıkları ve daha sonra tanındıkları bilinmektedir.
 2. Emine
  Devamlı Üye

  Bu kediler çok tembel ve isteksiz görünseler de aslında öyle değiller yani kolaylıkla eğitim görebilirler. Dış görünüşüne aldanmayın. Çok sevimli olabilirler ama çok utangaç ve sessizdirler.
+ Yorum Gönder