+ Yorum Gönder
Hayvanlar Alemi ve Kuşlar Alemi Forumunda Kara boyunlu batağan hakkında kısa bilgi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbikız
  Devamlı Üye

  Kara boyunlu batağan hakkında kısa bilgi
  Kara boyunlu batağan hakkında kısa bilgi

  (Podiceps nigricollis), batağangiller (Podicipedidae) familyasından küçük bir batağan türü. Avustralya ve Antarktika hariç her kıtada görülür.

  kara boyunlu batagan.jpg


  Büyüklükleri 28–34 cm kadardır. Erişkin, siyah bir baş ve boyun ve sarı kulak tutamlarıyla yazın görülür. Kur yapma sırasında erkek, dişiye yumuşak bir poo-ee-chk çağrısı ile seslenir. Mükemmel bir yüzücü ve dalgıçtır. Avını suyun altında takip eder, çoğunlukla yemek suya ait böcekler ve larvalara ek olarak balıklardır. Kolayca sudan yükselebilmesine rağmen tehlikeden kurtulmak için uçmakta ziyade dalmayı tercih ederler. Diğerleri gibi kara boyunlu batağanlarda iyi yürüyemezler ve yuvalarını suyun kenarına yaparlar. Genellikle yapılan iki yumurta, çizgili genç bazende erişkinin arkasında taşınır.
 2. Abdulnasır
  Devamlı Üye

  Kara boyunlu kuş türü iki farklı yerde yaşayabilir ve bu kuş türlerinin hem karada hemde suda yaşayabilme özelliğine sahip.karada bu kuşlar daha çok kur yapmak için karaya çıkar ve orada yumurtalarını bırakır.Kara boyunlu kuş türü 2 farklı kıtaya göç edemez bunlar Avustralya ve soğuk kış kıtası Antartika kıtasına göç edemez.kara boyunlu kuş türü çok iyi yüzebildikleri için daha çok suda kalmayı ve suda beslenmeyi tercih ederler.beslenmeleri daha çok balık ve küçük canlılardır.
+ Yorum Gönder