+ Yorum Gönder
Bölge bölge Türkiye ve Marmara Bölgesi Forumunda Doğa harikası suuçtu şelalesi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Doğa harikası suuçtu şelalesi
  Doğa harikası suuçtu şelalesi

  Bursa’ya 84 km uzaklıktaki Mustafakemalpaşa ilçesinde bulunan suçtu şelalesi,Çataltepe mevkiinde, İlçe merkezine 17 Km. uzaklıkta, Muradiyesarnıç Köyü yakınlarında, Karadere üzerinde yer alır.

  Suuçtu Şelalesi; bir fay hattının çökmesi ile oluşmuştur. 38 metreden dökülen su, yazın suyunun azalmasına rağmen kış aylarında doldurduğu göleti ile güzel bir manzara sergiliyor.

  Gezi alanı ve piknik yeri olarak tercih edilen Suuçtu, etrafını saran kayın ağaçları arasında, serin havası ile tam bir temiz hava deposu.

  suuctu selalesi harika.jpg

  Sadece şelaleye vardığınızda değil, 17 kilometrelik yolda başlıyor hikaye. Yol virajlı olmasına rağmen,asfaltı düzgün ve sarsıntısız yolculuk sağlıyor. Yol boyu sanki dal dal göğe bağlanmış ağaçlar sizi takip ediyor. Aynı zamanda bir çok küçük,eski yapısı muhafaza edilmiş, şirin köylerin içerisinden geçiyorsunuz.

  “Su Uçtu” orman içi dinlenme yeri ise, orman ve şelalesiyle gelenleri adeta büyüleyen bir mesire yeri. Kışın eni 30 metreye, genişliği selde 50 metreye kadar yükselen şelale, Mustafa Kemal Paşalıların içme suyunu da karşılıyor. Civarındaki ve suyun içindeki ahşap piknik masaları ve ocaklarıyla piknikçilerin akınına uğrayan Su Uçtu, kayın, meşe, çam, alfat ağaçlarıyla da tam bir oksijen deposu niteliğinde. Yol boyu terlediğimiz halde, şelalenin yanında hırkalarımızla oturuyoruz. Yaz ayları için hem ağaçların gölgesi hem de şelalenin serinliği ile su uçtu şelalesi doğal bir klima görevi görüyor.

  38 metre yükseklikten dökülen şelalelerin güzelliği yanında ilginç renk ve yapıdaki kayaları ise ayrı bir güzellik sunuyor. Rengiyle sizi hayli şaşırtacak olan bu su, içilebilecek nitelikte. Şişelenip satılması, su azalmasın diye orman bölge müdürlüğünce yasaklanmış. 2. Acil

  Doğa harikası suuçtu şelalesi isimli yazıya yorum yazın.

 3. Sponsor Bağlantılar
+ Yorum Gönder