+ Yorum Gönder
Bölge bölge Türkiye ve Marmara Bölgesi Forumunda Kiz Kulesi Ve Nazim Hikmet'in Ortak Yani Nedir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Kiz Kulesi Ve Nazim Hikmet'in Ortak Yani Nedir
  Kiz kulesi ve Nazim Hikmet'in ortak yani nedir


  Kız kulesi izlenmeye doyulmaz manzarası , fotoğraflardaki duruşu ile sadece İstanbulluların değil , tüm Türkiye’nin gönlünde yer etmiştir . Birçok kere onun görüntüsünü yazılarımda , avatarlarımda kullanmışımdır bende . Ne zaman , ne için yapılmıştır sorularına bir çok efsanevi yanıtlar da vardır . Bunlardan en bilinen üç taneyi ileriki dönemde sizlerle paylaşacak olmama rağmen öncelikle daha ilginç bir hikayeyi paylaşmak istedim .
  Nazım Hikmet ve Kız Kulesi !
  Bu iki ismin yan yana gelmiş olması şaşırtıcı . Sunay Akın’ın bir kitabında denk geldiğim bu satırları sizlerle paylaşırken , üstadın noktasına virgülüne dokunmamaya özen gösterdim .
  İşte o ilginç rastlantı ,

  1827 yılında Almanya’nın Brandenburg kentinde Karl adında bir çocuk dünyaya gelir. Babası müzik öğretmeni olan Karl, aile içinde bas gösteren huzursuzluklardan dolayı bir Fransız yetimhanesine gönderilir. Daha sonra gemilerde miço olarak çalışır. Hamburg’dan kalkan bir gemiyle İstanbul’a giderken henüz 12 yasındadır.
  Gemi İstanbul’a geldiğinde denize atlayan Karl, Kız Kulesi‘ne yüzerek kaçar. Kendisini kurtaran Kız Kulesi’nin bekçisine gemiye geri dönmek istemediğini söyler. İki ülke arasında küçük bir politik sorun yaşanır. Ama Osmanlı sadrazamı Ali Pasa sorunu çözer ve Karl’ı korumasına alır. Karl Mehmet Ali adini alır. Mehmet Ali, Kirim, Bosna ve Karadağ savaşlarından sonra 2. Abdülhamit döneminde pasa unvanını alır.
  Mehmet Ali Pasa, 1878 yılında imzalanan Berlin Antlaşması’nda Osmanlı’yı temsil eden üç kişiden biri olur. Almanca, Fransızca, Yunanca, Farsça ve Arapça dillerinde şiirler yazan Mehmet Ali Paşa’nın dört kızı olur. Paşa’nın Leyla adındaki kızının da bir kızı olur; Celile.
  Celile bir erkek çocuk doğurur: Sair Nazım Hikmet! Görüldüğü gibi Karl’dan Nazım’a uzanan hikayenin gösterdiği gibi, Kız Kulesi’nin her zaman hikayeleri vardır. Eğer Kız Kulesi Karl’i kurtarmasaydı, Nazım olmayacaktı
 2. AZMİYE
  Devamlı Üye

  İstanbul Boğazı girişinde küçük bir kale üzerine kurulmuş olan Kız Kulesi küçük bir kaledir ve genellikle gözetleme kulesi ile deniz feneri olarak kullanılmıştır. Bu kale hakkında yüzyıllardır değişik efsaneler anlatılır.
+ Yorum Gönder