+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Meslek Rehberi Forumunda Arşivcilik Mezunlarının Kazandıkları Ünvan ve Yaptıkları İşler Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Gizli @ yara
  Özel Üye

  Arşivcilik Mezunlarının Kazandıkları Ünvan ve Yaptıkları İşler
  Arşivcilik Mezunlarının Kazandıkları Ünvan ve Yaptıkları İşler  Arşivcilik programını bitirenlere "Arşivci" ünvanı verilir. Arşivci, arşive gelen kitap, belge ve malzemenin tarih, konu ve ilgili olduğu kuruluşlara göre sınıflandırılması, düzenlenmesi, korunması, arandığında bulunarak ilgili yerlere gönderilmesi, yabancı dilde ya da eski harflerle yazılmış eserlerin tercüme ettirilerek çalışmalarda kaynak olarak değerlendirilmesi ve hizmete hazır halde tutulması, arşivdeki malzemenin bakım ve temizliğinin sağlanması gibi işleri yapar.

  Arşivcilerin Çalışma Alanları : Arşivciler, devlet arşivlerinde, askeri arşivlerde, özel kuruluşların arşiv ölümlerinde görev alabilirler. Günümüzde kurum ve kuruluşların ürettikleri belgelerin hızla artışı arşivcilere duyulan gereksinimi de artırmaktadır.
 2. Fatma
  Administrator

  Arşiv Fransızca kökenli olan bu kelime, Fransızca ’da “archives” olarak kullanılmaktadır. Arşivin tarihi çok eski milletlere kadar dayanır. Devletin gerçek ve tüzel kişilerin, ilmin hizmetinde değerlendirilmelerini, muhafazasına lüzum görülmeyen malzemenin ayıklama ve imhasına dair usul ve esasları düzenlemektir.
+ Yorum Gönder