+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Meslek Rehberi Forumunda Aktüarya Mezunların Kazandıkları Ünvan ve Yaptıkları İşler Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Gizli @ yara
  Özel Üye

  Aktüarya Mezunların Kazandıkları Ünvan ve Yaptıkları İşler
  Aktüarya Mezunların Kazandıkları Ünvan ve Yaptıkları İşler

  : Mezunlar "Aktüer" ünvanı ile görev alabilirler. Aktüerlerin başlıca görevi sigorta programları hazırlamaktır. Aktüer yangın, kaza ve özellikle ölüm gibi felaketlerin görülme sıklığına bakarak bunların gelecekte ortaya çıkabilme olasılığını hesaplar ve sonuçları tablo ve grafiklerle gösterir; bunlara dayanarak çalıştığı sigorta şirketinin veya sosyal güvenlik kurumunun yükümlülüklerini, tarifelerini belirler.

  Aktüerlerin Çalışma Alanları : Aktüerler sigorta şirketlerinde, Emekli Sandığı, Sosyal Sigortalar Kurumu gibi resmi sosyal güvenlik kurumlarında görev alırlar. Türkiye'de endüstri ve ticaretin gelişmesi ile bu alanda yetişmiş insan gücüne ihtiyaç artmaktadır.
 2. Fatma
  Administrator

  Mezunlar, özellikle sigorta şirketlerinde çalışabilecekleri gibi finans kuruluşlarında da çalışabilirler. Sektörde hem kadın hemde erkek çalışabilir. Aktüer, işletmelerde sigorta amacıyla risk ve primlerin hesaplanmasıyla uğraşır. Probabilite, bileşik faiz ve nüfuz istatistikleri gibi konularda uzmanlaşan matematikçilerdir.
+ Yorum Gönder