+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Meslek Rehberi Forumunda Cevher Hazırlama Mühendisliği Mesleği Hakkında Bilgiler Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Cevher Hazırlama Mühendisliği Mesleği Hakkında Bilgiler
  Cevher Hazırlama Mühendisliği Mesleği Hakkında Bilgiler

  Cevher Hazırlama Mühendisliği Mesleği

  Üniversiteye hazırlık yapan adaylar için, Cevher Hazırlama Mühendisliği hakkında çeşitli ve güvenilir kaynaklardan en yeni bilgileri derledik. Cevher Hazırlama Mühendisliği mesleğine karar vermeden önce bu bilgileri göz önünde bulundurmanın faydalı olacağını düşünüyoruz.

  Genel Tanım:

  Cevher Hazırlama, çalışma disiplini ve dayandığı bilimsel konular bakımından, Maden Mühendisliği ile Metalurji ve diğer teknolojiler arasında özgün bir yer işgal etmektedir. Cevher Hazırlama; kısaca, üretilen doğal kaynakların metalurji, demirçelik, cam, seramik, çimento, deterjan, inşaat malzemeleri, boya endüstrisi ve enerji üretimi gibi değişik alanlarda kullanılabilir hale getirilmesi aşamalarını kapsamaktadır. Bu bağlamda Cevher Hazırlama; zenginleştirme, hammaddeleri zararlı maddelerden arındırma ve boyutlandırma gibi işlemleri içeren bir sanayi dalıdır. Söz konusu işlemlerle ilgili, bir tesisin tasarımı ve çalıştırılması gibi teknolojik işlemler Cevher Hazırlama Mühendisliğinde önem kazanmaktadır. Bölümde; matematik, fizik, kimya gibi temel dersler 1. ve 2. yarıyıl; termodinamik, parça mekaniği, metalurji, zenginleştirme yöntemleri, endüstriyel hammaddeler, flotasyon ve flokülasyon… gibi dersler diğer dönemlerde okutulur.

  Faaliyet Alanları:

  Metalurjik zenginleştirme, altın, platin ve değerli metaller üretimine yönelik zenginleştirme, demir-çelik, cam, seramik, çimento endüstrisi, gübre, yem sanayi, deterjan, boya sanayi, inşaat agrega malzemeleri, dolgu, boya ve sert plastik endüstrisi, termik enerji santralleri kırma ve öğütme sistemleri, temiz katı yakıt üretimi (kömür hazırlama tesisleri), nükleer hammadde üretimi ve teknolojisi, artık değerlendirme, toprak ıslah çalışmaları gibi pek çok alanda faaliyet gösteren özel ve kamu kuruluşlarında görev alabilirler.

  İş Bulma Olanakları ve Kazanç Durumu:

  Cevher Hazırlama; kısaca, üretilen katı doğal kaynakların metalurji, demir-çelik, cam, seramik, çimento, deterjan, inşaat malzemeleri, boya endüstrisi ve enerji üretimi gibi değişik alanlarda kullanılabilir hale getirilmesi aşamalarını kapsamaktadır. Bu bağlamda Cevher Hazırlama; zenginleştirme, hammaddeleri zararlı maddelerden arındırma ve boyutlandırma gibi işlemleri içeren konularda endüstrinin gereksinim duyduğu bir uzmanlık dalıdır. Bunların yanında, kömür harmanlama ve biriktirme tesisleri, kırma taş ve öğütme tesisleri cevher hazırlama mühendislerinin çalışabileceği bazı ek alanlardır. İş tecrübesine göre kazanç durumları değişkenlik gösterebilmektedir.

  Bu Mesleği Seçenlerde Ne Gibi Nitelikler Olmalı:

  Matematik ve fizik alanlarında başarılı olması

  Teknolojiye ilgi duyması, mekanik konularında başarılı olması

  Çok dikkatli ve sabırlı olması

  Ekip çalışmasına açık olması

  Araştırma, planlama ve uygulama yeteneğine sahip olması

  Hızlı sayısal düşünme gücü ve zihinsel yeteneğine sahip olması

  Yeniliklere ve gelişmelere açık olması

  Yaratıcı olması

  Beyin – el koordinasyonunun yüksek olması
 2. Acil

  Cevher Hazırlama Mühendisliği Mesleği Hakkında Bilgiler isimli yazıya yorum yazın.

 3. Sponsor Bağlantılar
+ Yorum Gönder