+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Meslek Rehberi Forumunda Restorasyon ve Konservasyon Mesleği Hakkında Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Restorasyon ve Konservasyon Mesleği Hakkında
  Restorasyon ve Konservasyon Mesleği Hakkında

  Restorasyon ve Konservasyon Mesleği

  Restorasyon ve Konservasyon Programının Amacı : Restorasyon ve konservasyon programının amacı, tabiat ve kültür varlıklarının korunması ve onarımı alanında çalışacak teknik elemanları yetiştirmektir.

  Restorasyon ve Konservasyon Programında Okutulan Belli Başlı Dersler : Restorasyon ve konservasyon programında, kimya, fizik ve mineroloji gibi temel bilim dersleri, güzel sanatlar, klimatoloji, müzecilik, sergileme ve depolama, fotoğrafçılık, restorasyon-konservasyon uygulamaları, teknik resim gibi dersler okutulmaktadır.

  Restorasyon ve Konservasyon için Gereken Nitelikler : Restorasyon ve konservasyon programında eğitim görmek isteyen kimsenin üstün bir renk ve şekil algısına, parmaklarını ve ellerini ustalıkla kullanabilme gücüne ve estetik gücüne sahip, güzel sanatlara ilgili ve açık havada çalışmaktan hoşlanan kimseler olmaları beklenir.

  Restorasyon ve Konservasyon Mezunlarının Kazandıkları Ünvan ve Yaptıkları İşler : Restorasyon ve konservasyon programını bitirenlere “Restoratör-konservatör” ünvanı verilir. Restoratör ve konservatörler müzelerde, kütüphanelerde, ören yerlerinde, sit alanlarında zamanla bozulan kültür varlıklarının onarımını yapar, müzelerdeki eşyaların bozulmalarını önleyici tedbirler alır.

  Restoratör ve Konservatörlerin Çalışma Alanları : Restoratör ve konservatörler kültür ve turizm varlıklarının bağlı olduğu kuruluşlarda görev alabilirler.
 2. Acil

  Restorasyon ve Konservasyon Mesleği Hakkında isimli yazıya yorum yazın.

 3. Sponsor Bağlantılar
+ Yorum Gönder