+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Meslek Rehberi Forumunda Budama ve Aşılama Mesleği Hakkında Bilgi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Budama ve Aşılama Mesleği Hakkında Bilgi
  Budama ve Aşılama Mesleği Hakkında Bilgi

  Budama ve Aşılama Mesleği Hakkında Bilgiler

  Programın Amacı

  Budama ve aşılama programının amacı, ağaçların, asmaların ve süs bitkilerinin budanması, cinslerinin iyileştirilmesi için aşılanması alanında ara insangücünü yetiştirmektir.

  Programda Okutulan Belli Başlı Dersler

  Budama ve aşılama programında, odunsu bitkiler botaniği, budama ve aşılamanın ekonomik esasları, bahçe bitkileri ve yetiştirme teknikleri, budamanın fizyolojik esasları, kavakçılıkta üretim ve budama teknikleri gibi dersler okutulur.

  Gereken Nitelikler

  Budama ve aşılama programında başarılı olmak için biyolojiye özellikle botanik konularına ilgili, açık havada çalışmaktan hoşlanan bir kimse olmak gerekir.

  Mezunların Kazandıkları Unvan ve Yaptıkları ışler

  Budama ve aşılama programını bitirenlere "Budama ve Aşılama Teknikeri" unvanı verilir. Budama ve aşılama teknikeri, meyve bahçelerinde ağaçları, bağlarda asmaları ve süs bitkilerini budama ve aşılama teknikleri konusunda üreticileri eğitir, aşılama yöntemi ile yeni kültür çeşitlerinin geliştirilmesi ile ilgili çalışmalar yapar.

  Çalışma Alanları

  Budama ve aşılama teknikeri Orman, Tarım ve Köyişleri Bakanlıklarına bağlı Bölge Tarım Müdürlüklerinde, fidanlıklarda, özel sektöre ait çiftliklerde ve bahçelerde çalışabilirler.
 2. Nesrin
  Devamlı Üye

  Budama ve aşılama mesleğiyle fazla gelişmiş olan bitkiler sağlıklı bir şekilde budanıyor ve aşılama yöntemiylede aynı familyada ki meyvelerin aynı ağaçta yetişmeleri sağlanıyor.
+ Yorum Gönder