+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Meslek Rehberi Forumunda Gazeteci olmak için ne gerekir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Gazeteci olmak için ne gerekir
  gazeteci olmak için ne gerekir kısaca 2. FERAY
  Devamlı Üye

  Gazetecilik mesleği hakkında bilgi


  MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER

  Gazete muhabiri olmak isteyenlerin; - Düşüncelerini söz ve yazı ile başkalarına etkili bir biçimde aktarabilen, - Çevresinde olup bitenlere ilgili, dikkatli, - Başkaları ile iyi iletişim kurabilen, girişken, - Olayları doğru değerlendirebilen, - Değişik ortamlarda, gerektiğinde stres altında çalışabilen, - Kendini geliştirme çabası içinde olan,- Yaratıcı kimseler olmaları gerekir.

  ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI
  Gazete muhabiri, haberin yazılması aşamasında büroda görev yapar, olayların araştırılması aşamasında açık havada, kapalı yerlerde, sıcakta, soğukta, dağda, uçakta vb. ortamlarda çalışabilir. Çok nadir de olsa saldırıya uğrama tehlikesi vardır. Çalışma saatleri genellikle düzensizdir. Sık sık seyahat söz konusudur. Araştırma yaparken bazı tehlikeli durumlarla karşılaşabilir.

  MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI
  Mesleğin eğitimine girebilmek için, - Lise veya dengi okul mezunu olmak, - Öğrenci Seçme Sınavı’nda (ÖSS) “Gazetecilik” lisans programı için Yeterli “Sözel (SÖZ)” puan almak, - Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Tercih Bildirim Formunda “Gazetecilik” lisans programı ile ilgili en az bir yükseköğretim programını tercih etmek gerekmektedir.

  EĞİTİMİN SÜRESİ VE İÇERİĞİ
  Mesleğin eğitim süresi 4 yıldır. Eğitim süresince; - İletişim fakültelerinde, genel bilgi derslerinin yanında Hukuk, Siyaset Bilimi, Sosyoloji, İstatistik, Fotoğrafçılık, Anayasa, İktisat, Yönetim ve Organizasyon, Basın Tarihi, Türkiye'nin Yönetim Yapısı, Yazışma Teknikleri, Psikoloji, Gazete Yayınlama Tekniği, Pazarlama, Halkla İlişkiler, Tiyatro, Sanat Tarihi, Sinema, Reklamcılık, Uluslararası İlişkiler, Turizm ve Gazete Haberciliği gibi mesleki dersler de gösterilmektedir. Öğrenciler yaz aylarında radyo ve televizyon kuruluşlarında staj yapmaktadırlar.

+ Yorum Gönder