+ Yorum Gönder
Ziraat ve Tarım ve Meyve ve Sebze Forumunda Makromantarların Gelişme Mevsimleri Konusunu Okuyorsunuz..
 1. izzettin
  Üye

  Makromantarların Gelişme Mevsimleri

  Makromantarların Gelişme Mevsimleri hakkında bilgi

  Mantarlar büyümek ve üreme organı oluşturmak için, uygun bir yetişme yerine, iklime ve bilhassa rutubet derecesine ihtiyaç gösterirler. Birçok mantar türü bütün bir yıl boyunca görülebilir, fakat ekseriytle lamelli mantarlar ve Boletuslar sonbaharda ortaya çıkar. Ilık hava halleri, üreme organlarının oluşturulması için en iyi şartlardır. Kurak yazlardan sonra mantarlar hiç görünmeyebilir veya rutubetin artmasıyla birlikte Eylülde ortaya çıkabilir.
  İlkbaharda en erken çıkan mantarlar Morchella'lardır. Yaz boyunca Agaricus lar, Russula lar, Boletus lar ve diğer yenilen mantarlar sıra ile ortaya çıkarlar. Bir çok türler yumuşak geçen kışlarda gelişmelerini devam ettirebilirler, böyle kışlarda yemeklik mantar toplanabilir. Ancak yenilebilen bir çok mantar türü kısa bir büyüme mevsimine sahiptir.
  Mantar toplayıcıları, bütün bir yıl boyunca hangi mantarların, nerede, ne zaman ortaya çıktığı hakkında bir tecrübeye sahiptirler. Ancak bu herzaman geçerli bir tecrübe sayılmaz. Kurak bir yılda, kuzeye bakan gölgelik ve yosunlu yerlerde mantar aranmalıdır. Yağışlı yazlarda ise bu gibi yerler çok rutubetli olacağından, kumlu topraklarda ve kayalık yerlerde arama yapılır.
 2. Nesrin
  Devamlı Üye

  Makromantarlar dediğimiz bitkiler aslın da hepimizin bildiği mantarların ta kendileridir. mantar bilindiği gibi hetetrof bir canlıdır ve depo maddesi olarak da glikojendir. bu canlıların gelişmesi için genel olarak bir yer söyleyemem çünkü her mantar türü farklı koşullarda gelişmektedir.
+ Yorum Gönder