+ Yorum Gönder
Ziraat ve Tarım ve Meyve ve Sebze Forumunda Kayısı yetiştiriciliği yetiştirme teknikleri Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Sariya
  Devamlı Üye

  Kayısı yetiştiriciliği yetiştirme teknikleri
  Kayısı yetiştiriciliği yetiştirme teknikleri hakkında bilgi

  Çoğaltılması ve Kullanılan Anaçlar

  Kayısı çeşitleri aşı ile çoğaltılır. Kayısının çoğaltılmasında kullanılan en uygun aşı, durgun göz aşısıdır. Aşı normal olarak toprak yüzeyinden 10-15 cm yükseklikten yapılırsa da kışları soğuk geçen yerlerde yüksekten aşılamak, yeni gövdeyi zerdaliden teşkil etmek daha güvenli olur.
  Çöğürler tohum tavalarından şaşırtma parsellerine dikilir veya şeftalide olduğu gibi tohumlar sıralar üzerine ekilerek yerinde aşılanır. İkinci uygulama ile bir yıl kazanılmış olur.
  Kayısıya anaç olarak zerdali, mirobolan eriği, badem ve şeftali kullanılır. Ancak, anaç seçiminde toprak şartları, topraktaki zararlılar, ağacın gelecekte alması beklenilen büyüklük ve meyvelerin kullanılma şekilleri ve kalitesi büyük rol oynar.
  Kültür çeşitleri ile uyuşması, üzerindeki kalemin gelişmesi ve hatta kurak şartlara dayanması bakımından kayısı için en iyi anaç zerdalidir. Bu anaç nemotoda dayanıklı olduğu gibi derin ve geçirgen topraklarda tercih görür. Kireçli ve hatta kısmen tuzlu

  topraklarda da yetişir.
  Badem kayısıya anaç olarak kireçli ve taşlı topraklarda kullanılır ancak, bademle kayısıların her zaman uyuşmadıkları unutulmamalıdır.
  Kayısıya anaç olarak, özellikle alüviyal topraklarda, şeftali de kullanılsa da bu anaçla da çoğu zaman kayısıyla iyi uyuşmamaktadır. Nemli ve ağır topraklarda kayısıya anaç olarak eriğin kullanılması bir zorunluluktur. 2. Nesrin
  Devamlı Üye

  Kayısı meyvesi bilindiği gibi dünyanın pek çok yerine dağılmış olan bir meyvedir. bunun dışında bu meyve bilindiği gibi yaz aylarında kuru bir atmosfer isteyen bir meyvedir. bunun dışında bu meyve derin ve hava alan bir toprak ihtiyacı duymaktadır.
+ Yorum Gönder


kayısı budama teknikleri