+ Yorum Gönder
Ziraat ve Tarım ve Meyve ve Sebze Forumunda FINDIK Yetiştiriciliği Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Sariya
  Devamlı Üye

  FINDIK Yetiştiriciliği
  FINDIK Yetiştiriciliği

  FINDIK Yetiştiriciliği hakkında bilgi

  Türkiye’deki üretimi çok eskilere dayanan fındık, geleneksel ihraç ürünü olma niteliğini devam ettirmekte ve ülke

  ekonomisine oldukça önemli katkıda bulunmaktadır.
  Fındık üreten ülkeler arasında saha, üretim ve ihracat bakımından ilk sırada yer almamıza karşılık, birim sahada alınan ürün bakımından diğer üretici ülkelerin gerisinde bulunmaktayız. Yılda yıla dalgalanma göstermekle birlikte ülkemizdeki fındık üretim artışı denetimsiz ve kontrolsüz olarak genişleyen üretim sahasından kaynaklanmaktadır.


  Fındık çerezlik olarak tüketildiği gibi, pastacılık ve şekercilik sanayinde geniş ölçüde kullanılma alanına sahiptir. Fındığın birçok üretim ve pazarlama sorunları bulunmaktadır. Üretim sorununun başında verim düşüklüğü gelmektedir. Fındık bahçelerinin yaşlı ve çok sık dikilmiş olması, tozlayıcı noksanlığı, budama, gübreleme ve mücadele gibi teknik uygulama noksanlıkları verim düşüklüğünün en önemli sebepleridir. Pazarlama sorunlarının başında ise o yıl üretilen fındığın ihraç edilmemesi ve buna bağlı olarak da yıldan yıl stokların oluşmasıdır.
 2. Nesrin
  Devamlı Üye

  Fındık yetişiriciliği çok iyi bir iştir. çünkü üretilen fındıklar hem ihracat edilmekte hem de ithalat edilmektedir. bu yüzden fındık aslın da çoğu kişinin ekmek kaynağıdır. bu yüzden bu işi ne kadar iyi yaparlarsa o kadar kişi doyar.
+ Yorum Gönder