+ Yorum Gönder
Ziraat ve Tarım ve Meyve ve Sebze Forumunda Çayın Kilosu 35 Bin Dolar Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Çayın Kilosu 35 Bin Dolar
  Çayın Kilosu 35 Bin Dolar

  Çayın Kilosu hakkında bilgi

  cayn kilosu 35 bindolar.jpg

  Çin'de yetiştirilen ve ilk sürgünlerden elde edilen dünyanın en pahalı çayının bu yılki fiyatı tam 35 bin dolar yani 64 bin lira Bu çayın özelliği ise, panda gübresiyle yetiştirilmesi..

  Dünyada nesli tükenme tehlikesi altında bulunan hayvanların başında gelen, siyah-beyaz kürkleriyle dikkat çeken pandalar günün 14 saatini bambu yemekle geçiriyor.

  Çin'le özdeşleşen pandalar kendileri kolay kolay çiftleşmediği için çiftliklerde suni döllenme yoluyla sayıları artırılmaya çalışılıyor.

  Pandalar Çinli bir girişimciye dünyanın en pahalı çayını yetiştirme konusunda ilham kaynağı oldu.

  Girişimci çayın verimini artırmak için Sichuan bölgesindeki yetiştirme çiftliklerinden topladığı panda gübrelerini kullandı.

  Sindirim konusunda da tembellik gösteren pandaların dışkıları toprağı besleyici maddeler içeriyor. Bu gübre çaya kimyasal ve diğer organik gübrelerden çok daha farklı bir tat katıyor.

  Söz konusu gübrelerin kullanıldığı ilk ürün hasadı şu sıralarda yapılıyor. İlk sürgünlerden elde edilen yeşil çayın kilosu 64 bin lira.

  Fiyatın sonraki sürgünlerde epey düşeceği belirtiliyor. Ancak işin bir de turizm yönü ve getirisi var. Panda çayı olarak tanıtılan çay tarlaları meraklıların akınına uğruyor.
 2. Nesrin
  Devamlı Üye

  Çay türkiye de yetişen önemli bitkilerden birid.r çünkü bu bitkinin ticareti yapılmakta bu da demek oluyor ki çay ekonomiye yardımcı olmaktadır. bildiğiniz gibi çay ne kadar kaliteli ise o kadar fiyatı yüksektir. yani 64 lira olduğunu bile gördük.
+ Yorum Gönder