+ Yorum Gönder
Ziraat ve Tarım ve Meyve ve Sebze Forumunda Sofralık Üzümlerde Hasat Zamanının Tespiti Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Sofralık Üzümlerde Hasat Zamanının Tespiti
  Sofralık Üzümlerde Hasat Zamanının Tespiti

  Sofralık Üzümlerde Hasat Zamanının Tespiti hakkında kısa bilgi

  Hasat zamanı tanenin rengi, tane kabuğu kalınlığı, tane sapının rengi ve salkım iskeletine bağlantısı, salkım iskeletinin rengi, tane etinin sertlik, yumuşaklık, gevreklik ve liflilik durumu ile çekirdekten ayrılıp ayrılmama hali ve üzümün şırasında bulunan kuru madde ve asit miktarı ile bunların birbirine oranı (buna olgunluk indisi denir), ile üzümün lezzet durumu göz önünde bulundurularak saptanmaktadır.

  Üzümün şırasında % kuru madde refraktometre denilen aletle, asit miktarı da titrasyon yoluyla tartarik asit cinsinden kolayca saptanabilmektedir. Refraktometre ile kuru madde, salkımın orta kısmındaki taneleri sıkarak çıkan meyve suyunu, refraktometre prizmasına damlatmak ve okuma yapmak suretiyle tespit edilir.

  Herhangi bir bölgede ya da bir çeşitte, birkaç yıl doğru bir şekilde olgunluk indisi tespiti yapıldıktan sonra, her yıl tayine gerek kalmadan bu oran için gerekli kuru madde miktarına ulaşıldığında üzümün olgunlaştığına karar verilerek hasada başlanabilir. Bunun tayin imkanı yoksa, üzümün görüntüsü, çeşide has bir renk kazanması ve tanenin tadılması suretiyle hasada karar verilebilmektedir.
 2. Nesrin
  Devamlı Üye

  Üzüm türkiyede çok yetişen meyvelerden biridi.r bunun dışında bu meyve yani üzüm çok güçlü bir meyvedir bu yüzden türkiyenin neredeyse her yerinde yetişebilmektedir. bunun dışında bu meyve yenilmek için birde başka şeyler yapmak için (şarap) kullanılan farklı türlere sahip bir meyvedir. son olarak bu meyvenin yağrakları da yenilmek için kullanımaktadır.
+ Yorum Gönder