+ Yorum Gönder
Ziraat ve Tarım ve Meyve ve Sebze Forumunda YALOVA Ceviz Fidanı Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Gizliyara
  FoRuMaciL Security

  YALOVA Ceviz Fidanı
  YALOVA-1 Ceviz Fidanı

  YALOVA Ceviz Fidanı hakkında kısa bilgi

  Çeşit Özellikleri :
  Ağacı yayvan ve kuvvetli bir taç gelişmesine sahiptir. Salkımda meyveler 1-2'li olup, kabuk orta kalınlıkta, az pürüzlü, oval şekilli bir çeşittir. Meyve ağırlığı 17 gram, iç oranı %50'dir. Yağ oranı %70, protein oranı %23 olup, kabuktan ayrılması kolaydır. Kıyı bölgeler hariç (deniz etkisine açık olan yöreler) ceviz yetişen bütün bölgelerde yetiştirilir. Nisan ayının başında yapraklanır. Geç donların görülmediği yerlerde yetiştirilmesi tavsiye edilir. Kuru ve taze ceviz olarak tüketilmeye elverişlidir. 5 yaşındaki bir ağacın ortalama verimi 3-4 kg'dır. Eylül ayının ortalarında hasat edilir. Tozlayıcıları; Yalova-4, Kaplan-86 ve Şebin çeşitleridir.
 2. Gizliyara
  FoRuMaciL Security

  YALOVA-4 Ceviz Fidanı

  YALOVA Ceviz Fidanı hakkında kısa bilgi

  Çeşit Özellikleri :
  Yayvan, dik dallı ağacı orta kuvvette gelişme gösterir. Ceviz yetişen tüm bölgelerde yetişebilir. Erken çiçeklenir. Geç donların görülmediği yörelerde yetiştirilmesi tavsiye edilir. Meyveler 2-5'li oluşur. Meyve içi dolgun olup, kabuktan kolay ayrılır. Tane ağırlığı 13 gram, iç oranı %52, yağ oranı %69, protein oranı %17'dir. Kuru ceviz olarak tüketilmeye elverişlidir. 5 yaşındaki bir ağacın ortalama verimi 5-6 kg'dır. Eylül ayı sonlarında hasat edilir. Tozlayıcıları; Yalova-1 ve Kaplan-86 çeşitleridir.

 3. Gizliyara
  FoRuMaciL Security
  YALOVA-3 Ceviz Fidanı

  YALOVA Ceviz Fidanı hakkında kısa bilgi

  Çeşit Özellikleri :
  Dik, yayvan dallı olup, orta kuvvetli bir taç gelişimi gösterir. Salkımda meyveler 2-3'lü oluşur. İnce kabuklu ve ovalimsi bir meyve şekline sahiptir. Meyve ağırlığı 13 gram, iç randımanı %53'tür. Yağ oranı %69, protein oranı %21 olup, kuru ceviz olarak tüketilmeye elverişlidir. Kabuktan ayrılması çok kolaydır. 5 yaşındaki bir ağacın ortalama verimi 5-6 kg'dır. Ceviz yetişen tüm bölgelerde yetiştirilir. Eylül ayı sonlarında hasat edilir.

  Tozlayıcıları; Yalova-1, Bilecik ve

  Tokat-1 (60TU-1) çeşitleridir.

 4. Nesrin
  Devamlı Üye
  Cevizler cevizgil familyasından gelmekte olan bir meyvedir. bu meyve bilindiği gibi dış kabuklu sert bi,r meyvedir zaten bu meyve içi yenilmektedir. bunun dışında bu meyvenin bir çok farklı türü vardı ev bunun içinde farklı fidanları vardır. bu farklı fidanlardan bir de yalova fidanıdır. bu fidanın verdiği meyveler kuru olarak yenilmektedir.

+ Yorum Gönder