+ Yorum Gönder
Ziraat ve Tarım ve Meyve ve Sebze Forumunda AMASYA Elma Fidanı Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Gizliyara
  FoRuMaciL Security

  AMASYA Elma Fidanı
  AMASYA Elma Fidanı

  AMASYA Elma Fidanı hakkında kısa bilgi

  Çeşit Özellikleri :
  Orta kuvvette yayvan bir ağaç oluşturur. Yayvan bir taç yapar, uzun ömürlüdür. Eylül ayının ikinci haftasında toplanır. Meyvesi orta irilikte, karın tarafı genişçe, koyu kırmızı renkte, kabuğu ince, sert, güneş gören yüzü koyu, diğer tarafı açık kırmızı ve yer yer yeşil zemin rengi görülmektedir. Meyve eti beyaz renkli, sert, sulu, tatlı ve aromalıdır. Meyveleri soğuk hava depolarında Mayıs ayına kadar saklanabilir.
  Periyodisite gösteren bir çeşittir. Yani bir yıl çok mahsul verir ertesi yıl ya çok az meyve verir yada hiç meyve vermez . En iyi tozlayıcılar Golden Delicious, Starking Delicious ve Granny Smith olarak belirlenmiştir. Dikim sıklıkları Çöğür üzerine aşılanmış ise 7x7m , M 9 Üzerine aşılanmış ise 1x3m veya 1x 3,5m, MM 106 ve M 7 üzerine aşılanmış ise 2,5x4 m dir.
 2. Nesrin
  Devamlı Üye

  Elma meyvelerden biridi.r ve bu meyvenin bir çok farklı çeşidi v artdır bunlardan bir de amasya elmasıdır. bu elma türünün büyüklüğü orta büyüklüktedir. bunun dışında amasya elma fidanı sağlam bir fidandır . bunun dışında bu fidan bir yıl çok verim verirken diğer yıl ya hiç yada çok az vermektedir.
+ Yorum Gönder