+ Yorum Gönder
Eğitimle ilgili Bilgiler ve Misafir Soruları Arşiv Forumunda Su Çiçeği haakında merak edielenler Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Su Çiçeği haakında merak edielenler
  Arkadaşlar arkadaşım su çiçeği ne yapmalıyım annesi bir şey bulmnaya çalışıyor. 2. Mine
  Devamlı Üye

  Su çiçeği (varisella) "varisella-zoster" virüsünün sebep olduğu, vücutta kaşıntılı, kırmızı döküntüler, yorgunluk ve ateş ile kendini gösteren bulaşıcı bir hastalık türüdür. Su çiçeği döküntüleri ilk olarak gövde ve yüzde ortaya çıkar. Hastalık, çoğunlukta çocuk yaştaki kişilerde görülür.

  Bulaşma yolları [değiştir]
  Su çiçeği son derece bulaşıcı bir hastalıktır ve insandan insana direk temas veya enfekte kişinin aksırması ya da öksürmesi esnasında havaya yayılan virüsün diğer kişiler tarafından solunmasıyla bulaşır. Hasta kişi ilk döküntülerin belirmesinden 1-2 gün öncesinden başlayarak vücuttaki tüm içi sıvı dolu döküntüler kabuk bağlayana kadar geçen süre boyunca hastalığı bulaştırmaya devam eder. Enfekte bir kişiyle temas yoluyla su çiçeği virüsünü alan kişide su çiçeği hastalığının ortaya çıkması 10-20 gün olabilir. A tipi su çiçeği, su çiçeği geçirmiş hastalarda görülür. Kırmızı noktalar halinde başlar, normal su çiçeğindeki gibi noktaların içi sıvı ile dolmaz yalnızca uçları kızarır.

  Nasıl bir hastalıktır? [değiştir]
  Genelde 1-14 yaş arası çocuklarda görülür, yetişkinlerde de görülebilir.
  Kış ve bahar aylarında görülme sıklığı artar
  Döküntüler gövdeden ekstremitelere doğru yayılım gösterir
  Su çiçeği, çocuklarda genellikle 5-15 gün boyunca devam eden bir hastalıktır.
  Okuyan çocuklarda 9-10 günlük okula devamsızlık süresine yol açar.
  Su çiçeği hastalığına yakalanan çocukların yarısı yüksek ateş, şiddetli kaşıntı ve rahatsızlığa yol açan döküntüler, sıvı kaybı ya da baş ağrısı gibi semptomlar sebebiyle doktora başvurmaktadırlar.
  Her 10 çocuktan 1’inde de, yine doktor müdahalesi gerektiren, cilt enfeksiyonları ya da diğer ciddi enfeksiyonlar, kusma ve ishale bağlı sıvı kaybı, zatürre gibi ciddi sorunlara yol açabilir.
  Su çiçeği hastalığına bağlı ciddi sorun görülme riski daha yüksek olan gruba küçük çocuklar, gençler, yetişkinler ve hastalık ya da uzun süreli ilaç tedavisine bağlı olarak bağışıklık sistemi baskılanmış kişiler girmektedir.
  Nadiren de olsa birden fazla bu hastalığa yakalanan olur.
  Ayrıca hiçbir sağlık sorunu olmayan ve su çiçeği hastalığına yakalananlarda yaşamını yitirenlerde olmuştur.
  Tedavi [değiştir]
  Hastalık su çiçeği aşısı ile önlenebilir.
  Hastalık görüldüğü yerlerde vücudu kaşımak enfeksiyon kapmalarına sebep olabilir.
  Hastalığa yakalanan özellikle çocuklarda tırnak bakımının yapılması ve ellerin temiz tutulması önemlidir.
  Genelde evde tedavilerde, çocuklardaki ateşi düşürmek için aspirin asla kullanılmamalıdır.
  Çilek Kremi v.b ilaçlar ile tedavi uygulanabilir.
 3. Mine
  Devamlı Üye
  su çiçeği bitkisel tedavi

  Suçiçeği için bitkisel tedavi genelde bağışıklık sistemini güçlendirmek ve vücudun virüsle savaşırken gösterdiği belirtileri hafifletmek içindir.

  * Suçiçeği bitkisel tedavisi için eşit miktarlarda kanaryaotu demi, hodan suyu ve sulandırılmış güverinağacı kabuğu karıştırılarak hazırlanan losyon, irite olmuş deri isilikleri için kullanılabilir; pamuklu bir bezle, her bir veya iki saatte bir ya da ihtiyaç duydukça sürün.
  * Bağışıklık sistemini güçlendirmek için çocuğa günde üç defa ekinezya tabletleri veya tentürü verin (doz yaşa göre değişir).
  * Suçiçeği bitkisel tedavisi için gerektikçe takkeotu, kestere veya papatya çayı vererek tahrişi hafifletebilirsiniz.
  * Suçiçeği hastalığının ateş safhasında kadifeçiçeği, hodan veya fesleğen demleriyle ıslatılmış soğuk kompres veya sünger uygulayın. Hastayı serin tutmak, aynı zamanda deride tahriş riskini de azaltacaktır.
+ Yorum Gönder