+ Yorum Gönder
Müzik ve Tv ve Müzik Türleri Forumunda Klasik Müziğin Tarihçesi Hakkında Bilgi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Klasik Müziğin Tarihçesi Hakkında Bilgi
  klasik müziğin tarihçesi hakkında bilgi

  klasik müziğin tarihçesi hakkında bilgiler 2. FERAY
  Devamlı Üye

  Klasik Müziğin Tarihçesi İle İlgili Bilgi

  Klasik Batı Müziği, genelde yüksek kültür seviyesi ile bağdaştırılan, halk müziklerinden net çizgilerle ayrılmış, Batı Avrupa kökenli ve ağırlıklı müzik türüdür. En önemli özelliği, çok sesli olmasıdır.


  Klasik batı müziği tarihçesi şöyledir

  - Rönesans :
  1450–1600 yılları arasında, enstrüman ağırlıklı ve çoklu seslerin kullanıldığı dönem : org, klavsen, arp en çok kullanılan çalgılar

  - Barok : 1600–1750 yılları arasında, karmaşık seslerin kullanıldığı, tekdüzelikten uzak, klavyeli çalgıların rağbet gördüğü dönem. Barok dönemin ünlü bestecileri Händel, Vivaldi ve Bach'tır.

  - Klasik :
  1750–1820 yılları arasında, pekçok besteleme ve stil kuralının yerleştiği, arp ve klavsenin yerini piyanoya bıraktığı dönem. Dönemin ilk akla gelen bestecileri Mozart ve Haydn'dır.

  - Romantik :
  1820–1901 yılları arasında müziğin kültürel hayata girdiği ve eğitim kurumlarının adımlarının atıldığı, melodi ve ritmin dikkate alındığı dönem. Beethoven, Weber , Schubert ve Rossini, Chopin, Liszt, Paganini Romantikler kuşağı olarak bilinir.

  - Modern : Klasik batı müziğinin değerlerinde kriz yaşandığı dönem. Debussy, Ravel, Mahler, Stravinski, Carl Orff, Prokofiev, Şostakoviç ve Gershwin döneme damgalarını vurmuşlardır.

+ Yorum Gönder