+ Yorum Gönder
Frmacil İslamiyet ve Namaz Forumunda Namazlardaki ihmal tesbihata gösterilen ihmalle başlar Konusunu Okuyorsunuz..
 1. BİL@L
  Devamlı Üye

  Namazlardaki ihmal tesbihata gösterilen ihmalle başlar

  Namazlardaki ihmal tesbihata gösterilen ihmalle başlar  Ülfet, günlük hayatın verdiği yoğunluk, geçim sıkıntısı, aktüalite içine girip boğulma gibi pek çok sebeplerden dolayı dinî hayatımız adına canlılık ve zindeliğimiz, şevk ve heyecanımız zamanla pörsüyebiliyor. Çoğu zaman bunun farkında bile olamıyoruz ve zamanla verdiğimiz tavizlerin altında kalıp ezilebiliyoruz.
  “Taviz, tavizi doğurur” şeklinde bir ifade var. Bu ifade, ibadet hayatımız için de geçerli. İbadetlerimizden verdiğimiz tavizler, zamanla bizi ibadetsizliğe kadar götürebilir. Çok sevdiğimiz bir hocamızın şu sözleri bu hakikati güzel bir şekilde dile getiriyor: “Namazlardaki ihmal, tesbihata gösterilen ihmalle başlar.” Yani namazlarımızdaki ihmal zincirinin veya taviz zincirinin ilk halkası tesbihata gösterilen ihmal oluyor. Buradan, tesbihatın ibadet hayatımızda asla ihmal edilmemesi gereken bir ibadet olduğu açıkça anlaşılıyor. Ayrıca yine bir mana büyüğümüz, asrımızda bir mümin için asgari takva ölçüsünü verirken şu maddeleri sayıyor:

  1. Büyük günahları terk etmek

  2. Beş vakit namaz kılmak

  3. Tesbihat Evet, insandaki canlılığın asıl merkezi, insanın içidir, gönlüdür. Namazlardan sonra yaptığımız tesbihat, bu canlılığı koruma adına çok önemli bir iksirdir. Peygamber Efendimiz, bir hadislerinde bunun önemini şu ifadelerle dile getiriyor: “Ben size, sizi geçenlere erişebileceğiniz, sizden sonrakileri geride bırakacağınız ve sizin yaptığınızı yapandan başka hiçbir kimsenin sizden daha üstün olamayacağı bir şeyi öğreteyim mi?” diye buyurur. Bunun üzerine ashab: “Evet, ey Allah’ın Rasulü (öğretiniz).” derler. Efendimiz (sas) de: “Her namazın peşinden otuz üçer defa tesbih (subhanallah), hamd (elhamdülillah) ve tekbir (Allahu ekber) okursunuz.” buyurur. (Ebû Dâvud, İmâre, 20; Ahmed b. Hanbel, V, 196). Başka bir hadis–i şerifte ise bu mesele şöyle ifade ediliyor: “Kim her namazın peşinden otuz üç defa Allah’ı tesbih eder, otuz üç defa Allah’a hamd eder ve otuz üç defa da Allah’ı tekbir eder, yüzü tamamlamak için de: ‘Lâ ilâhe illallahu vahdehu lâ şerike leh, lehülmülkü ve lehülhamdü ve hüve ala külli şeyin kadîr’ derse, deniz köpüğü kadar hata ve günahı olsa bile bağışlanır.” (Müslim, Mesacid, 144, 145, 146). Biz Cenâb–ı Hakk’ı ne kadar anarsak analım yine de O’nun nimetlerine karşı şükür, hamd ve tesbih mukabelesini gereğince yerine getirmiş olamayız. Bu sebeple, “Yâ eyyuhellezîne âmenüzkürullâhe zikran kesîrâ. Ey İman edenler! Allah’ı çok zikredin, O’nu sık sık anın.” denilip Allah’ın çokça anılması söylendikten sonra “Ve sebbihûhu bükraten ve asîlâ. Sabah–akşam onu tesbih ve takdis edin.” (Ahzab, 33/41) denilerek Cenâb–ı Hakk’ı tesbih ve takdis etme, O’nun noksan sıfatlardan uzak olduğunu anlatma mevzûu nazara verilmektedir. Biz de bunun için sabah–akşam “Sübhâneke Yâ Allah, teâleyte Yâ Rahman, ecirnâ mine’nnâr, bi afvike Yâ Rahman” veyahut “Ya Cemil Ya Allah, Ya Karib ya Allah, Ya Mücib Ya Allah” diyerek O’nu tesbih etmeliyiz. Rabb’imizi tesbih etme mevzuunda “şu kadar yeter” dememeli, O’nu ne kadar anarsak analım yine de O’nun bize olan nimetleri karşısında zikir ve şükürde bulunamadığımız düşüncesini hatırımızdan çıkarmamalıyız.
 2. BİL@L
  Devamlı Üye

  Alıntı:Rabb’imizi tesbih etme mevzuunda “şu kadar yeter” dememeli, O’nu ne kadar anarsak analım yine de O’nun bize olan nimetleri karşısında zikir ve şükürde bulunamadığımız düşüncesini hatırımızdan çıkarmamalıyız
  çünkü O'na(cc) şükrümüzü bile bize verdiği nimetler sayesinde yapıyoruz

  bir kitapta okumuştum;
  yazar bir arkadaşını namazından sonra namaz tesbihatını yapmadığını görmüş ve sormuş "sen" demiş "bütün gün boyunca çalışsan ve günün sonunda çalışmanın karşılığı olan maaşını alacağın vakit kalkıp gider misin maaşını mı alısın?" demiş
  arkadaşı da "tabi ki maaşımı alırım " demiş
  yazar buna karşılık"o halde ne diye namazdan sonra maaş mahiyetindeki tesbihatını yapmazsın"demiş ..

  maaş mahiyetindeki tesbihatlarımızı ülfet bahenesiyle geçiştirmeyelim inşallahAmin..
 3. BİL@L
  Devamlı Üye
  Alıntı:“Taviz, tavizi doğurur” şeklinde bir ifade var Bu ifade, ibadet hayatımız için de geçerli İbadetlerimizden verdiğimiz tavizler, zamanla bizi ibadetsizliğe kadar götürebilir Çok sevdiğimiz bir hocamızın şu sözleri bu hakikati güzel bir şekilde dile getiriyor: “Namazlardaki ihmal, tesbihata gösterilen ihmalle başlar” Yani namazlarımızdaki ihmal zincirinin veya taviz zincirinin ilk halkası tesbihata gösterilen ihmal oluyor
  bir ihmal bir başka ihmalı getiriyor tesbih taneleri gibi koptu mu sırayla dağılma başlıyor

  Abdullah bin Mubarek (ram a) dediği gibi:


  Edepli davranmakta gevşeklik gösteren kimse  Sünnetlerden mahrumiyetle cezalandırılır  (O edepli olmayı terk ettiği zaman  Gün gelir sünnetleri terk etmeye başlar)  Sünnetleri kılmakta gevşeklik gösteren kimse  Farzlardan mahrum bırakılır  (Sünnetleri terk etmeye devam eden kimse  bir süre sonra farzları da terk etmeye başlar)  Farzlarda gevşeklik gösteren kimsenin akıbeti ise marifetten (Allah’ı tanımaktan) mahrum kalmaktır  (Farzlara gereken önemi vermeyen kimse  Marifetullaha ulaşamaz)
 4. The_MEncH
  Özel Üye
  Namaz sonrası tesbihat, İsmail Hocanın duası ve Ali Derman Hocanın Amenerresulu okuması 5. Nesrin
  Devamlı Üye
  İnsanlar ne kadar allahı anarlarsa ansınlar bu kadar yeterli demesinler çünkü o kadar yeterli değil insan ne kadar allahı anarsa ansın ne kadar şükrederse etsin allahın bizlere verdiklerine karşı yetmez.

+ Yorum Gönder