+ Yorum Gönder
Frmacil İslamiyet ve Namaz Forumunda Ezanı işitenin uyması gereken adab nedir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Kadir
  Devamlı Üye

  Ezanı işitenin uyması gereken adab nedir
  Ezanı işitenin uyması gereken âdâb nedir

  Ezan okunurken işitenlerin konuşmayı kesmeleri, hatta Kur'ân okuyan kimsenin de durup ezanı dinlemesi daha faziletlidir. Diğer yandan ezan sırasında, işitenlerin söz söylemelerinde veya mutat işlerine devam etmelerinde bir sakınca bulunmadığını söyleyenler de olmuştur.
  Hz. Peygamber şöyle buyurmuştur: "Ezam işittiğiniz zaman, müezzinin söylediklerini siz de söyleyin. Müezzin, "hayye ale's-salâh ve hayye ale'l-felâh" deyince, "la havle velâ kuvvete illâ billâh (bütün hareket ve güç Allah'a aittir)" deyin."218 Burada ezana en güzel cevabın, namaz çağrısına uyarak namazı kılmak olduğu da unutulmamalıdır.

  Ezandan sonra vesile duasını okumak müstehaptır. Cabirden (radıyallahu an h) rivayet edilen vesile duası şöyledir:

  şu eksiksiz çağrının ve kılınacak namazın Rabbi olan Allah'ım! Muhammed'e vesileyi ve fazileti ve yüksek dereceyi ver! Onu kendine söz vermiş olduğun övülmüş makama jnikselt. Şüphesiz sen verdiğin sözden dönmezsin."279

  278 Buhârî, ezan, 7; Müslim, salât, 10, 11, 12; Tirmizî, salât, 40.
  279 Buhârî, ezan, 8; tefsîru sûre, 17-11; Müslim, salât, 11.
 2. Nesrin212121
  Yeni Üye

  Ezan okuduğu zaman hiç konuşmamak gerekir ve oturup ezan bitinceye kadar dinlemeli ve Ezan bittik ten sonra herhangi duayı okuyabilirsiniz hata fatiha süresi de okuyabilirsiniz.
+ Yorum Gönder


Adab EZANI