+ Yorum Gönder
Bilgi Arşivi ve Nedir Ne Demektir Forumunda Halk oyunlarının oynanış nedenleri nedir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Halk oyunlarının oynanış nedenleri nedir
  Halk oyunlarının oynanış nedenleri nedir


  Halk Oyunlarının Oynanış Nedeni, Yeri, Oyuncu Seçimi, Oyuncu Hazırlığı
  Halk oyunları düğünlerde, nişanlarda, askere uğurlamada, yaylaya çıkış ve inişte, doğumda, dini ve milli bayramlarda, kazanılan zaferin sonucunda, ferfene, barana, sıra gezmesi, yaren sohbeti gibi toplantılarda oynanmaktadır.

  Oyunlar genellikle oyun oynamaya elverişli açık alanlarda oynandığı gibi kapalı yerlerde oynanır.

  Özellikle düğünlerde, yörede iyi oynadığı bilinen kişiler davet edilir. Çünkü topluluğun başında yörenin müziklerini ve oyunlarını iyi bilen ve saygın kişiler bulunur. Halk oyunları figür bakımından zenginliğini bu kişilere borçludur. Onlar maharetini ustalığını göstermek için kendine özgü doğaçlama figürler yapar. Böylece oynayan ya da oynamayan insanlara özellikle gençlere oyunlar gösterilmiş, aktarılmış olur.

  Halk oyunları taklidi oyunlar (doğa oyunlarını, günlük yaşamı vb.) olabileceği gibi, toplumsal olayları, aşkı sevgiyi de konu alan oyunlar vardır
  . Mesela Urfa Kımıl oyunu, ekine zarar veren bir haşare yüzünden halkın yaşadığı sıkıntıyı dile getirir ve bu oyunda olduğu gibi diğer oyunlar için de çeşitli anlatılar vardır
 2. Nesrin
  Devamlı Üye

  Halk oyunları düğünlerde ,nişanlarda ,bayramlarda gibi mutlu edici sebeplerden dolayı oynanır. her yörenin farklı halk oyunları vardır. örneğin karadeniz bölgesinin horonken doğu anadolu bölgesinin çepik havasıdır.
+ Yorum Gönder